Konut satın almak isteyenlerin dikkat etmesi ve göz ardı etmemesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Konutun projeye uygun olup olmadığı, gerekli belgeleri bulundurup bulundurmadığı

Konut Satın Alırken Dairenin Sağlamlığı
Konut satın almak isteyenlerin dikkat etmesi ve göz ardı etmemesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Konutun projeye uygun olup olmadığı, gerekli belgeleri bulundurup bulundurmadığı gibi önemli noktalar, konut sahibi olmak isteyenlerin ilk koşulları arasında yer almalı.
Dairede Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut sahibi olmak isteyenlerin, almayı düşündüğü dairenin bulunduğu yapının zemini, müteahhidin projeye uygun etmiş olması, demirin kullanımı ve kalitesi, binanın betonları ve kirişleri araştırılmalıdır. Satın alınmak istenen daire eski bir binada bulunuyor ise yapı denetim firmalarından, bina sakinleri tarafından alınan deprem raporu incelenmelidir. Eski daire, kentsel dönüşüm çalışmalarına konu olacak ise bina sakinleri ve müteahhit tarafından anlaşılarak deprem riski raporu bulundurulması gerekiyor. Konut satın almayı düşünenlerin bunu da göz ardı etmemesi gerekiyor.

Satın Alınacak Daire İçin Gereken Kontroller
Konut satın almak isteyenler dairenin, elektrik – su tesisatında herhangi bir arıza olup olmadığı, eğer daire üst katlarda ise çatısının akıp akmadığı, giriş ya da bahçe katlarında bulunan daireler için ise rutubet, nem bulunup bulunmadığı, dairenin otopark ile olan mesafesi, dairelerin ısınma durumu ve dairenin asansöre yakın olup olmaması dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.
Dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar arasında kombi, petekler, davlumbaz ve ocak yer alıyor. Satın alınacak olan evde, elektrik-su-doğalgaz faturalarının gerçek ev sahibinin üzerine olup olmadığı, eğer başkasına ait ise borcunun olup olmadığına da dikkat etmek gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.