Konut sahibi olmak isteyenler, satın almayı düşündükleri konut hakkında bazı kontrolleri yaptırmak zorundadır. Söz konusu kontroller belediyeden ya da tapu dairesinden yapılabiliyo

Konut Satın Alırken Hangi Kontroller Yapılmalı
Konut sahibi olmak isteyenler, satın almayı düşündükleri konut hakkında bazı kontrolleri yaptırmak zorundadır. Söz konusu kontroller belediyeden ya da tapu dairesinden yapılabiliyor.
Yapı Ruhsatına Dikkat Edilmeli
Proje kapsamındaki konutun belediye tarafından onaylanması sonrasında yapı ruhsatının da alınması gerekiyor. Proje konusu olan konut mücavir alanlar içerisinde bulunuyorsa yapı ruhsatını belediyeler tarafından, mücavir alanların dışında kalıyor ise valilikler tarafından alınıyor. 3194 sayılı İmar Kanununca, istisnai yapıların dışında tüm binaların yapı ruhsatı alması gerekiyor. İnşaat sürecinin başında alınması gereken yapı ruhsatı, satın almak istediğiniz evler için en önemli etkenlerden birisidir.
Kat İrtifakı
Konut kredisinden faydalanmak istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken bir husus olan kat irtifakı, yapıdaki bağımsız bölümlerin arsa paylarının belirlenmesi, tapuda her bölümün ayrı bir işleme tabi tutulabilmesi için gerekiyor. İnşaata verilen kat irtifakında, binanın tüm özellikleri detaylı bir şekilde belirtiliyor. Ayrıca arsa payı devredilirse, ona bağlı olan kar irtifakı da devredilmiş oluyor.
İskan İzni Olmalı
Konutun belediye tarafınca onaylanmasından ve denetlenmesinden sonra iskan izni yani yapı kullanım izni veriliyor. Yapı kullanım izni, İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni tarafınca veriliyor olup, izni almak isteyen yetkililerin dilekçe ile belediyeye başvurması gerekiyor
Kanuni Takipler Kontrol Edilebilir
Emlak Danışmanı İlker Süslü, satın alınacak olan daire ile ilgili tüm takip işlemlerinin, vergi borçlarının gerekli belgeler ile birlikte tapu dairesinden ya da belediyeden öğrenilebileceğini, “Satın alacağımız dairenin, belediyeden herhangi bir şekilde evraklar ile üzerinde kanuni bir takip olup olmadığını, tapu dairesinden de bakılabilir. Tapu dairesinde herhangi bir hukuki olarak üzerinde şerh var mı yok mu, taşınmaz mülkün kayıtları ada, pafta, parsel beyan edilerek görülebilmektedir. Belediyeden ise satış yapılmadan önce zaten temiz kağıdı alırken vergi borcunun olup olmadığı, mülkün iskanlı olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.” sözleri ile açıkladı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.