Aile konutu çekilen krediye teminat için ipotek göstermiş ve icradan satılmasına neden olan Gıyasettin Sezen’in eşi Bedriye Sezen bir satış iptali davası açmış. Eşin rızası olmadığından dolayı tapu kaydını iptal kararına bağladı. İşte detaylar…

Aile konutu çekilen krediye teminat için ipotek göstermiş ve icradan satılmasına neden olan Gıyasettin Sezen’in eşi Bedriye Sezen bir satış iptali davası açmış. Eşin rızası olmadığından dolayı tapu kaydını iptal kararına bağladı. Yargıtay bu kararı onayladı. Ailenin avukatı bir açıklama yaparak “Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu kararı emsal mahiyette bir karar oldu. Artık eşler, diğer eşin rızası olmadan aile konutunu satamayacak, bankaya ipotek olarak veremeyecektir” diye ifade etti.

Tescil kararı aldı!

2012 yılında aile konutunu arkadaşının şirketinin çekmiş olduğu krediye teminat olarak ipotek ettirdi. Borcun ödenmemesi üzerine banka, ipoteğin paraya çevrilmesini talep etti ve evi icra yolu ile satışa sundu.

Banka ihalede evi kendisi aldı ve tescil ettirdi. Bundan sonra Bedriye Sezen rızasının olmadığını ve ipotek verilemeyeceğini dile getirerek dava açtı. Davayı kazanarak tapu iptali ve tescil kararını aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz