Ülke genelinde geçtiğimiz yıl satılmış olan 1 milyon 375 bin 398 konuttan yüzde 30’undan fazlası 421 bin 286 adet kadınlar tarafınca satın alındı. En çok satılan il ise Balıkesir olarak belirtildi.

Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla konut satıldı ve bu konutlardan %30’undan fazlası kadınlar tarafından alındı. Satılan konutlarda kadınların en çok Balıkesir’den konut aldığı açıklandı. Coldwell Banker‘in “Konutta Kadının Gücü” adındaki araştırması kapsamında, Türkiye genelince geçtiğimiz yıl satılan konut sayısı bütün sıkıntılara rağmen 2017 yılına kıyasla yüzde 2,4 azalış göstererek 1 milyon 75 bin 398 olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yıl satılan konutların %30’undan fazlası yani 421 bin 286 adet kadınlar tarafından satın alındığı belirtildi. Böylelikle kadınların konutlar üzerinde sahiplik oranı 1,5 oranında artış gösterdi. Satılmış olan konutlarda erkeklerin oranı ise yüzde 57 olarak görüldü. Yaklaşık olarak yüzde 2 pay ile 26 bin 877 konut kadınlar ve erkekler tarafınca birlikte alınmış ve yabancılar ile kurumlar tarafından alınan konutlarda kalan kısma eşit oluyor.

Balıkesir’i Çanakkale takip ediyor!

Kadınların konut alımında yüzde 39.7 oranı Balıkesir olurken, arkasından 36,8 ile Çanakkale geliyor. Bir önceki yıl ikinci sırada olan Muğla bu yıl 4. sırada kendini gösteriyor. Tüm sıkıntılara ve zorluklara rağmen ülkemizde yüzde 2 seviyesinde bir azalışın olması çok iyi bir durum. Daha kötü bir derece beklenirken böyle güzel rakamların gelmesi oldukça iyi bir durum. Ancak konut satışlarında yüzde 30’a varan peşin indirimleri daha çok konutun satılacağını işaret ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz