Konut Satışları Artabilir

 

Döviz kurunda yaşanan ekstrem değişiklik ve artan faiz oranları, gayrimenkul sektörünü dahi etkileyebiliyor. Özellikle konut satışlarında yaşanan dalgalanma, küçük çaplı inşaat firmaları için önlem alınmasını gerektirebiliyor. Bu konuda çalışmalar yapan yetkililer, ülke vatandaşlık hakkının kazanılması için yapılması gereken yatırım miktarını azalttı. Bu durumun konut satışlarını arttırması bekleniyor.

250 Bin Dolar ile Ev Satın Almak Yeterli

 

Bundan önce Türkiye vatandaşlığı alabilmek için 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapılması gerekiyordu. Ülke içerisine daha fazla dövizin gelmesini sağlamak ve sektörün daha fazla nefes alabilmesine yardımcı olmak adına söz konusu yatırım oranı revize edildi. Bundan böyle 250 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapmak, vatandaşlık hakkı elde etmek için yeterli olacak.

Yeni alınan karar sonrasında 250 bin dolar karşılığında veya diğer döviz türünde ve TL karşılığında gayrimenkule yatırım yapmak Türk vatandaşlığı için yeterli oluyor. Özellikle azalan satışlara tekrar can vermesi beklenen bu durumun haliyle diğer sektörleri de dolaylı yoldan etkileyebilmesi mümkün.

Sektörler Canlanacak mı?

 

Gayrimenkul alanındaki satışların devam etmesi, zincirleme reaksiyon göstererek diğer sektörlerin de hareketlenmesini sağlayabilir. İnşaat esnasında kullanılan malzemelerin üreticileri, emlakçılar ve döviz girdileri bu karar neticesinde olumlu bir ivme kazanabilir. Gayrimenkul sektöründe doping etkisi yapacağı dahi söylenen bu kararın zamanla yabancılara yapılan satışları arttıracağı bir gerçek. Böylelikle çok daha kazançlı bir ivme yakalanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz