Konut Satışlarında İstanbul’un Payı Düşüyor

2017 yılının ilk dört ayını kapsayan konut satışı verilerinde yüzde 7,4 oranında bir artış gözlemlenirken, İstanbul’daki artış yüzde 1,2 oranında, Ankara’daki artış da yüzde 13,7 oranında oldu.

“Makas Daralıyor”

Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları, 2017 yılının Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 7,6 oranında bir artış göstererek 114 bin 446 adede, Ocak – Nisan dönemi itibariyle de yüzde 7,4 oranında bir artış göstererek 440 bin 226 adede ulaştı. Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, toplam satışlarda İstanbul’un payının yüzde 18,3 oranından yüzde 17,3’e düşmesinin ve Ankara’nın payının yüzde 10,8 oranından yüzde 11,4’e yükselmesinin iyi olduğunu, “Ankara’da konut satışlarındaki artışlar ivmelenerek gidiyor. Ankara’nın büyümesi İstanbul’a göre daha iyi, makas daralıyor” sözleri ile belirtti.

İstanbul’daki Artış Ülkenin Ortalamasının Altında

Konut satışlarına bakıldığında, yılın ilk dört ayında İstanbul’un 76 bin 99 konut satışı ile en yüksek paya sahip olduğu fakat artış oranının, ülke ortalamasının çok altında olduğu görülüyor. Toplam konut satışlarında İstanbul’un payının Nisan ayı itibari ile yüzde 18,4 oranından yüzde 17,5 oranına, ilk dört aylık dönem itibari ile de yüzde 18,3 oranından yüzde 17,3 oranına gerilediği görülüyor.

Ankara, Güçlü Yatırımlar ile Gelişiyor

Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, Ankara’da yapılan büyük yatırımlar ile bölgenin hızla geliştiğini, ve söz konusu gelişmelerin devam edeceğini, “ODTÜ, Bilkent, Başkent, Hacettepe başta Bağlıca’ya 10 kilometrelik mesafedeki üniversite sayısı 10’a yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarının yeri değişecek. Bu sebeple Yapracık, Bağlıca ve Elvankent’te konut ihtiyacını artıracak. Bölgede inşa edilen Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalar, 2018 yılı başında faaliyete geçecek. Yine bölgede 2.000 dönümlük bir alanda kurulan Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi, bölgeyi küresel çapta bir sağlık üssü haline getirecek. Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının Zırhlı Birlikler arazisi içinde çok yakın bir zamanda inşaatları başlayacak. Dolayısıyla 2-3 sene içerisinde ekonomi de iyi bir noktaya gelirse başta Bağlıca bölgesi olmak üzere Ankara’da konut ve gayrimenkul satışları hızlanarak artmaya devam edecek. Bence bu süre içerisinde yüzde 11 yüzde 12 büyüyerek gidebiliriz.” sözleri ile belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz