Ekim Ayında Konut Satışlarında Duraklama Meydana Geldi

Konut satışları, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 5,7 oranında bir düşüş yaşadı. Konut satışlarının sayısı 122 bin 882 oldu.

Bir Önceki Aya Göre 18 Bin Daha Az Satış

Ülke genelinde yapılan konut satışları, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 5,7 oranında azalarak 122 bin 882 oldu. Satışlar, bir önceki aya kıyas ile 18 bin azaldı. İlk defa satılan konut sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 7,6 oranında düşüş göstererek 56 bin 994 seviyesinde oldu.

Yüzde 17’lik Pay İstanbul’un

Ekim ayındaki konut satışlarında en yüksek pay yüzde 17 ile İstanbul’un olup, 20 bin 906 konut satışı gerçekleşti. Listenin ikinci sırasında 12 bin 130 konut satışı ve yüzde 9,9 pay ile Ankara, üçüncü sırasında 7 bin 258 konut satışı ve yüzde 5,9 pay ile İzmir yer aldı. Konut satış sayısının en düşük olduğu iller, 8 konut satışı ile Hakkari, 15 konut satışı ile Ardahan ve 38 konut satışı ile Şırnak oldu.

Yabancılara Konut Satışı Yüzde 71 Arttı

Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 70,9 oranında artış göstererek 2 bin 677 oldu. Yabancılara yapılan satışlarda ilk sırada bin 321 konut satışı ile İstanbul yer alırken İstanbul’u 465 konut satışı ile Antalya, 121 konut satışı ile Bursa, 108 konut satışı ile Yalova ve 93 konut satışı ile Aydın takip etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz