Ülke genelinde yapılan konut satışları, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 1,5 oranında bir artış gözlemlendi. Mayıs ayı içerisinde yapılan konut satışları 11

2017 Yılı Mayıs Ayı Konut Satış İstatistikleri
Ülke genelinde yapılan konut satışları, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 1,5 oranında bir artış gözlemlendi. Mayıs ayı içerisinde yapılan konut satışları 116 bin 558 adede ulaştı.
En Büyük Pay İstanbul’da
2017 yılının Mayıs ayı içerisinde ülke genelinde yapılan konut satışlarındaki en büyük pay İstanbul’da oldu. İstanbul, yüzde 17,4 oranında bir paya sahip olup, 20 bin 287 konut satışı gerçekleştirdi. İkinci sırada yer alan Ankara, yüzde 10,8 oranında bir paya sahip olup, 12 bin 631 konut satışı gerçekleştirdi. En fazla paya sahip olan üçüncü il İzmir ise yüzde 6,1 oranındaki paya sahip olup, 7 bin 121 konut satışına ev sahipliği yaptı. Konut satışlarının en düşük olduğu iller 8 konut ile Hakkari, 12 konut ile Ardahan ve 39 konut ile Bayburt oldu.
52 bin 976 Konut İlk Kez Satıldı
Ülke genelinde yapılan konut satışlarında, ilk defa satılan konutların sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 5,5 oranında azaldı ve 52 bin 976 sayısına ulaştı. Toplam konut satışlarının içerisinde ilk satışların oranı yüzde 45,5 oldu. İlk kez satılan konutlarda en fazla pay yüzde 17,2 ile İstanbul’a ait olup, İstanbul’da 9 bin 129 konut ilk kez satıldı. İstanbul’un ardından 4 bin 595 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 936 konut satışı ile İzmir yer aldı.
63 bin 582 İkinci El Konut Satıldı
Ülke genelinde yapılan konut satışlarında, ikinci el konut satışlarının sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 8,2 oranında artış gösterdi ve 63 bin 582 satışa ulaştı. İkinci el konut satışlarında en yüksek pay İstanbul’a ait olup, İstanbul’da 11 bin 158 ikinci el konut satıldı. İstanbul’da yapılan toplam konut satışlarının içerisinde ikinci el konut satışlarının payı yüzde 55 oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.