Konut Satışlarında KDV İndirimi

 

Bankalar Kurulunun kısa bir süre önce açıkladığı ve konut alıcılarını merak ettiren konut satışlarında KDV oranı uygulanması hakkında sizler için yer alan bilgileri araştırdık. Buna göre ise Gayrimenkul sektörünün hareketlilik kazanmasını sağlayacak olan KDV oranları konut alıcıları için indirim söz konusu olurken bu oranın indirilmesi beklenmektedir. KDV indiriminin söz konusu oranın inmesi ile birlikte konut satışlarında ise hareketlenme söz konusu olacak. Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe giren ve resmi gazetede yayımlanan bilgilere göre konut alımlarından %18 üzerinden uygulanmakta olan KDV oranı, 6 ay süre ile %8 olarak uygulanması beklenmektedir. Bunun yanı sıra %4 olan tapu harcında da indirim söz konusu olacak olup, bu harç ise %3 olarak belirlenerek ev sahibi olmak isteyenler için güzel bir fırsat sunulacak.

 

Konut Sektörü Canlanacak!

 

Söz konusu olan konut satışlarında KDV oranlarının düşmesi ile birlikte konut sektörün de oldukça canlanma olması beklenmektedir. Bu karar yürürlüğe girmiş olup, resmi gazetede yayınlanması ile bu ispatlanmıştır. Örnek olarak bunun avantajından bahsetmek gerekir ise 500 bin TL olan bir evin KDV’si 90 bin TL olurken, %8’e düşen KDV oranı ile birlikte bu KDV 40 bin TL olacaktır. Fakat KDV oranı indirimi sadece konutlar üzerinde etkili olacak ve dükkan, ofis, büro, apart gibi ticari olarak kullanılan yerler için geçerli olmayacaktır. Tapu harcı indirimi ise her alım satım için geçerli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz