Konut Satışlarında KDV Muafiyeti

Konut sektöründe olumlu bir etki yaratması beklenen “Yabancıya KDV’siz konut satışları” adına düzenleme amacıyla Başbakanlığa gitmiş olan tebliğin, önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.

Yabancıların yanı sıra, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Katma Değer Vergisi muafiyetinden yararlanabilecek. Ve Türkiye sınırları içerisinde almış oldukları konut ve işyerleri için Katma Değer Vergisi ödemeyecekler.

Bu büyük adımla birlikte, mevcut olan yabancılara satış tutarının 4.5 milyar dolardan, 10 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ayrıca yabancılara sunulan Katma Değer Vergisi muafiyetinin yanı sıra yurtdışında yaşayan Türklerin de bundan faydalanabiliyor olmasının satışlara ciddi bir ivme katması bekleniyor.

Sektör temsilcilerinin ilk hedefi; yurtdışındaki Türkiye algısını değiştirmek, daha olumlu hale getirmek için bazı çalışmalar yapmak. Bunun için belirlenen ülkelerde ofisler kurup, hükümet tarafından verilmiş olan teşvikler anlatılacak ve birtakım tanıtımlar yapacaklar. Şu an için hedefler arasında Avrupa ve Ortadoğu pazarı yer alıyor.

Yurtdışındaki çalışmalar, yapılacak olan tanıtımlarla ilgili faaliyetler hakkında açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Yurtdışında ofisler kuracağız. Yüklenicilerimiz de gelip, projelerini tanıtacaklar” dedi. Türk vatandaşlarının ağırlıklı oldukları ülkelere odaklanacaklarını anlatan Kurum, “Almanya, Fransa, Hollanda, Katar, Dubai, Suudi Arabistan gibi ülkelerde ofis kurmak için çalışmalar başlattık. İnşaat sektörümüzün gelişimini, verilen teşvikleri ve ülkemizi gidip tanıtmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

KDV’siz konut sahibi olanlar, Türkiye’de sahip oldukları gayrimenkullerini ilk bir yıl içerisinde satamayacak. Aksi halde zamanında alınmamış olan vergi, taraflarından tahsil edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz