Konut Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Gayrimenkul sektörü sürekli artan dolar kuru ve inşaat maliyetleri karşısında zorlanmaya devam ederken süren yükseliş trendi konut fiyatlarına zam yapılmasını artık kaçınılmaz bir hale getiriyor. Öte yandan konut arzında yaşanan fazlalık konut stok oranını arttırırken bu da konut fiyatlarında bir düşüş yapılması beklentisini güçlendiriyor. Peki, konut fiyatları ucuzlayacak mı yoksa yükselecek mi?

Konut Sektörü Sıkıntılı Günler Geçiriyor 

Konut üretiminde her geçen gün maliyetlerin artmasına rağmen piyasada sürekli olarak “konut fiyatları ucuzlayacak” söylentilerinin dolaşması konut üreticilerinin sıkıntılı günler yaşamasına neden oluyor. Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin beklemede kalmaya başlaması üretime tam kapasite ile devam eden emlak sektörünün biraz daha zorlanmasına neden oluyor.

Yeni Yıl İle Beraber Yeni Zamlar Kapıda 

Sektörün sürekli olarak ötelediği zamlar için artık beklenemeyecek bir noktaya gelindiğine değinilirken yeni yıl ile beraber artık zamların yapılmaya başlanacağına kesin gözü ile bakılıyor. İnşaat maliyetleri ve inşaat işçilik ücretlerinde yaşanan artışa eklenen yükselmeye devam eden arsa fiyatları konut üreticilerini zam yapmak zorunda bırakacak gibi görünüyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz piyasada yer alan üreticilerin maliyetlere şimdilik katlandığını belirterek ancak artık zam yapmanın kaçınılmaz bir noktaya geldiğini söyledi. Sektörde yaşanan bu kadar olumsuzluk varken konut fiyatlarında indirimin imkânsız olduğunu belirten Tuğsuz konut satın almak isteyen kişileri ise zam gelmeden alımda bulunmaları konusunda uyardı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz