Türk ekonomisinin en büyük itici güçlerinden biri olarak kabul edilen inşaat sektörü için hükümet kanadından 4 yeni müjde verildi. Buna göre damga vergisi sıfırlandı, KDV indiriler

Konut Sektörüne 4 Yeni Müjde Geldi 
Türk ekonomisinin en büyük itici güçlerinden biri olarak kabul edilen inşaat sektörü için hükümet kanadından 4 yeni müjde verildi. Buna göre damga vergisi sıfırlandı, KDV indirilerek süre uzatıldı ve KDV iadesinin aylık olarak alınmasına karar verildi. Verilen bu yeni müjdeler ile beraber konut sektöründe üretim yapan firmalar tarafından fiyatların yüzde10 aşağıya çekilmesi gündeme taşındı. 
KDV İndirimi Müjdesi Uzun Zamandır Bekleniyordu
Konutta KDV indirimi son derece uzun bir süredir zaten sektör tarafından beklenen bir gelişmeydi. Çıkarılan yeni uygulama ile beraber yapı ruhsatını 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrasında alan konutlarda tahsil edilecek olan KDV oranı rayiç değerinin bin lira sınırına kadar olan arsalarda % 1, 2 bin liraya kadar olan arsalarda % 8, 2 bin lira ve üzerinde olan arsalarda ise % 18 olarak belirlendi. 
Sözleşmelerde Damga Vergisi Sıfırlandı
Kat karşılığı yapılan sözleşmelerden alınan damga vergisi ile satış sözleşmelerinden alınan damga vergisi Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırıldı. Daha önce bu sözleşmelerden binde 9.48 oranında damga vergisi tahsil ediliyordu. 

KDV İadesi Beklenmeyecek 
Konut teslimi yapan firmalar bundan sonra bir yıl bekletilmeyecek ve KDV nakit iade bedellerini düzenli olarak aylık alacak. 

KDV İndirimi İçin Süre Uzatıldı
Normal şartlar altında Mart 2017 itibari ile sona ermesi beklenen KDV indirimi için de Eylül ayına kadar sürenin uzatılmasına karar verildi. Bu sayede 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarda KDV yüzde 18 oranından yüzde 8’e çekilmişti. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.