Konut Şerhi Ne Demek, Nasıl Konut Şerhi Konur?

Son dönemde borçlar nedeni ile aile konutlarının da ipotek gösterilmesi bu konutlarda yaşayan diğer aile bireylerinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu mağduriyetin önüne geçilmesi adına aile konutu şerhi hakkı tanınmıştır. Peki, konut şerhi nedir, konut şerhi nasıl konulur?

Konut Şerhi Nedir?

Eşlerin çocukları ile beraber ikamet etmiş oldukları yani oturdukları konutlar aile konutu olarak kabul edilmektedir. Eşlerin her ikisinin ya da birinin tapu dairesine ilgili evraklar ile beraber giderek koydurmuş oldukları kısıtlamaya aile konutu şerhi adı verilmektedir. Konut şerhi kişinin kendi haklarını korumak için tapu kütüğüne işletmiş olduğu kısıtlamaları ifade etmektedir.

Konut Şerhi Nasıl Konulur?

Konut şerhi koymak isteyen kişinin ilgili belgeler ile beraber tapu dairesine başvuruda bulunması yeterlidir. Aile konutu şerhi yanı sıra kira sözleşmesi tapu şerhi, satış vaadi sözleşmesi tapu şerhi, kat karşılığında inşaat sözleşmesi tapu şerhi ve şufa hakkı tapuya şerh hakkı vermektedir. Bu hakkı elde eden kişiler tapu dairesine başvuruda bulunarak ilgili belgeleri ibraz etmekte ve bu belgelerin ibrazı ile beraber şerh tapuya kayıt edilmektedir.

Tapuya konulan şerh belirli süreli geçerli olarak kabul edilmektedir. Bu süre 5 sene olarak belirlenmekle beraber 5 senelik sürenin dolmasının ardından tapu şerhi geçerliliği sona ermektedir. Bu nedenle devam etmesinin istenmesi durumunda bu şerhin yenilenmesi gerekir. Konut şerhi ücreti ödendikten sonra yasal olarak işlem tamamlanmış olur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz