Konut Sigortasını Kiracı Yaptırabilir mi?

Konut sigortası ile evin ve ailenin yıkılma, hırsızlık, terör ve kaza gibi durumlarda korunması amaçlanıyor. Konut sigortasının kiracılar tarafından yaptırılıp yaptırılamayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları güvence altına alır. Bu durumda bina teminatı ile içerisindeki her tür sabit tesisat da sigorta kapsamına girer. Herhangi bir hasarın gerçekleşmesi durumunda çoğunlukla eşyalar da hasar görür. Bu nedenle sigortaya konu olan konutların içindeki eşyalarla birlikte güvence altına alınması gerekir. Böylece az bir maliyet farkıyla daha geniş bir güvence satın alınır.

Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Kiracılar, konut sigortalarını yaptırabiliyor. Kiracının yaptırmış olduğu konut sigortalarında, konuttaki hasarlardan, zararlardan kiracı sorumlu olduğu takdirde söz konusu hasarlar sigorta tarafından karşılanabiliyor.

Örnek vermek gerekirse evi su basması durumunda, sebep olarak kiracının su musluğunu açık unutması gösteriliyorsa kiracının yaptırmış olduğu konut sigortası ile söz konusu hasarlar karşılanabiliyor.

Konut Sigortası Süresi ve Ücreti

Konut sigortaları yıllık olarak yapılıyor. İsteğe göre her yıl yenilenebilen sigortalar, uzun bir süre boyunca aynı sigorta şirketinden yaptırılır ise ödemelerde indirimler yapılabiliyor. Konut sigortasının kapsamı, ücreti ve ödemeler için belirlenen koşullar her bankada ya da sigorta acentesinde değişebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz