Emlak Yatırımcısı Artık Arazi ve Arsayı Tercih Ediyor

Gayrimenkul sektörüne ait verileri analiz eden, topladığı verilere göre öngörülerde ve tahminlerde bulunan endeksa tarafından yeni araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Son dönemde artan konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satış rakamları büyük bir hızla düşerken mevduat faizlerinin artması ve döviz kurundaki hareketlenme nedeni ile de yatırımcılar konut yatırımı yerine alternatif yatırım araçlarına yöneliyorlar. Özellikle de arsa yatırımı ve arazi yatırımı oranlarında gözle görülür bir artış yaşandığı dikkat çekiyor.

2+1 Konut Yatırımı Yapanlar Daha Şanslı

Son dönemde daha fazla tercih edilmeye başlanan 2+1 dairelerin geri dönüşler incelendiğinde çok daha karlı bir yatırım olduğu görülüyor. 2+1 konut fiyatlarında yaşanan artış verileri incelendiğinde bu daire tipine yatırım yapan kişilerin geriye dönük 4 yıllık süreçte bu yatırımdan yüzde 43,49 oranında kazanç elde ettikleri görülüyor. Söz konusu dönemde 4+1 konutların metrekare fiyatlarında yüzde 33,89 oranında artış yaşanırken 3 odalı konutlarda yaşanan artışın ise yüzde 17,1 seviyesinde sınırlı kaldığı görülüyor.

Arsa ve Arazi Yatırımı Tercih Edenlerin Sayısı Artıyor.

Son dönemde konut fiyatlarındaki olumsuz performans emlak yatırımcısın alternatif yatırım yöntemleri aramaya itiyor. Bu noktada en çok tercih edilen alternatif yatırım araçları arsa yatırımı ve arazi yatırımı olarak öne çıkıyor. Gelişmekte olan bölgelerde yer alan arsa ve araziler yatırımcılarına kısa sürede getiri sağladıkları için tercih edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz