Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer alan gayrimenkul yatırımı hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride amortisman süresi olarak öne çı

Konut Yatırımında Amortisman Süresi Büyük Önem Taşıyor
Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer alan gayrimenkul yatırımı hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride amortisman süresi olarak öne çıkıyor. Satın alınan konutun kendini geri ödeme süresine gayrimenkulde amortisman süresi adı verilmektedir. 
Gayrimenkul Yatırımında Amortisman Hesabı Nasıl Yapılır?
Gayrimenkul yatırımı yapılırken amortisman süresi mutlaka dikkate alınmalıdır ancak pek çok kişi bu hesabın nasıl yapıldığını dahi bilmemektedir. Gayrimenkul yatırımında amortisman süresinin hesaplaması aslında son derece basittir. Bunun için tek yapılması gereken kişinin satın almak istediği konutun gerçek değerinin aylık net kira gelirine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu sayede kişi satın aldığı konutun kendisini kaç ay içerisinde geri ödeyeceği bilgisini edinmektedir. 
Konutun Sahip Olduğu Lokasyon Çok Önemli 
Amortisman süresini etkileyen çok sayıda faktör bulunurken konutun sahip olduğu konumunda büyük etkisi bulunuyor. Markalık konut projelerinde amortisman süresi artmaya devam ederken bundaki en büyük pay bu projelerde artık son derece yüksek fiyatlar istenmesi. Konutlar için istenen metrekare fiyatları yükseldikçe ne yazık ki amortisman süreleri uzuyor. Yine gayrimenkullerin uzun süre boş kalması da aynı şekilde geri dönüş süresinin uzaması anlamına geliyor. İstanbul’un tersine Ankara ve İzmir’de bu ilimize nispeten geri dönüş süreleri daha kısa olurken yeni projelerden konut satın almak isteyen kişilerin Lokasyon konusunda son derece seçici olmaları tavsiye ediliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.