Kentsel dönüşüm için yol haritası belli oldu. Kentsel dönüşümde artık alan bazlı sisteme geçiliyor. Müteahhitlerden yüzde 10 talep edilecek. Böylelikle maket ve temelden satış artık olmayacak. Yeterliliği ve teminatı olmayan firmaların artık dönüşüm yapamayacağı öğrenildi.

Hiçbir konut yarım kalmayacak!

Kişilerin haklarını korumak adına yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10 kadarı teminat alınır veya tamamlama sigortası istenilecek. Ayrıca kentsel dönüşümde yer alacak olan müteahhitlere kriterler bulunuyor.

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm yeni yol haritasını açıkladı. Her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası getirildi. Bütün belediyeler kendi ilçesi veya iline dair Kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak ve bakanlığa sunulacak. Kentsel dönüşüm artık bu belge üzerinden yapılacak. Kentsel dönüşüm uygulama takvimi, yani başlangıç ile bitiş tarihlerini de belirtti. Ayrıca maketten veya temelden satış hakkında yeni düzenleme geldi.

Maketten ve Temelden Satış artık olmayacak!

Bakan kurum, ayrıca sözlerinde yatırımcının ne kadar inşaat yaptıysa, o kadar satış yapacağını belirtti. Bu bakımdan ön satış yaparak hak edilmeyen bir para artık kazanılmayacak. Temelden maket alıp maket satma artık mümkün değil.

DÖNÜŞÜMDE BAZI HEDEFLER

  • Afet risklerinin azaltılması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması
  • Yapıların dönüştürülmesiyle tarihi ve kültürel değerlerin korunması
  • Ülke çapında sürdürülebilir kentsel dönüşümün belirtilmesi
  • Sosyal ve teknik olan altyapıların çözülmesi
  • Engelliler için dostluk getiren bir şehir planı
  • Yapılaşma sonrası oluşturulan değer artışının adil ve dengeli bir şekilde paylaştırılması
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz