Konutlara Belirlenen Yeni Ölçüler İlgilileriyle Paylaşıldı

Konut alanında yapılan çalışmalarda yeni düzenlemeler geliştirilmektedir. Buna bağlı olarak konutların kapı ve pencere ölçüleri, değişen ve gelişen koşullara göre belirlenmektedir. Bu belirleme Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında olmaktadır. Bu yönetmeliğe bağlı olarak, konut alanına yeni ekler getirilmekte ve konut kısım boyutlarının düzenlemesi gündeme gelmektedir.

Yeni İmar Yönetmeliği Ekim Ayı’nda Yürürlüğe Girecek

Konut projelerinde başarılı çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlar İmar Yönetmeliği’ne bağlı olarak hareket etmektedir. Bu yönetmelik kapsamında konut için gerekli özellikler belirlenmektedir. Bu anlamda konut alanında son olarak düzenlenen Yeni İmar Yönetmeliği, 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecektir.

Konutlarda Belirlenen Kapı ve Pencere Ölçüleri Neler Olmalıdır?

Konut inşasında önemli değişiklik yapılmaktadır. Bu değişikliklerden en günceli, kapı ve pencerelin boyutları olmaktadır. Konutların kapıları 2.10 metreden başlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Eğer inşa edilecek kapı çift kanatlı ise bu değer 1.50 metreye düşmektedir. Aynı zamanda giriş kapılarında 1.00 gibi değerler kullanılmaktadır. Konutlarda yer alan balkon kapılarının enleri de 0.90 metreden düşük olmamalıdır. Konutlar üzerinde tasarlanan kapı ve pencere boylarının TSE şartlarına da uygun olması gerekmektedir. Bu anlamda gerekli kontroller, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Konutlarda TSE Şartları Zorunlu mudur?

Konutlar, TOKİ tarafından belirlenen sınırlar üzerine yapılmakta ve belli koşullar dâhilinde tasarlanmaktadır. Buna bağlı olarak yapılan binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre hareket edilmelidir. Aynı zamanda konutlarda yer alan yapıların TSE’ye uygun olması zorunluluk haline getirilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz