Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nasıl Hesaplanır

/ 8 Kasım 2017 / 254 / yorumsuz
Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nasıl Hesaplanır

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken ilk hususlar arasında amortisman süresi yer alıyor. Amortisman süresi, satın alınan konutun kendini geri ödeme sü

Amortisman Süresi Hesaplamaları
Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken ilk hususlar arasında amortisman süresi yer alıyor. Amortisman süresi, satın alınan konutun kendini geri ödeme süresi olarak karşımıza çıkıyor.
Amortisman Süresi
Gayrimenkul yatırımında bulunan kişiler, amortisman sürelerini hesaplama konusunda titiz davranıyor. Yatırım yapılan konutun kira getirisi ile kendini geri ödeme süresi olarak karşımıza çıkan amortisman süresi, yatırım yapılan gayrimenkulün mevcut değerini, aylık kira gelirine bölerek hesaplanıyor. Elde edilen sonuç, gayrimenkulün kendini kaç ay içerisinde geri ödeyeceğini belirtiyor.
Amortisman süresi, gayrimenkulün konumuna, büyüklüğüne, bulunduğu alanın sağladığı sosyal imkanlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Kolayca kiraya verilemeyen gayrimenkulün uzun süre boş kalması durumunda, yatırımcı için değer kaybına sebep olmasına ve amortisman süresinin uzamasına neden olabiliyor.

Amortisman Süresi Hesaplaması
Amortisman süresinin hesaplanmasında gayrimenkulün mevcut değeri, kira bedeline bölünüyor. Örneğin kiralık dairenin aylık kira geliri bin TL, yıllık kira geliri 12 bin TL ve evin satış fiyatı da 188 bin TL ise evin amortisman süresi 20 yıl olarak bulunuyor. Hesaplamalara göre, amortisman süresi 20 yıla kadar olan kiralık daireler için kira bedelinin yıllık 12 bin TL yani aylık bin TL olması gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com