Konutların Kira Değeri Nasıl Belirlenir?

Kiralık dairenin, kiraya verilmesinden önceki süreçte kira getirisinin hesaplanması gerekiyor. Kira getirisinin hesaplanmasından sonra ise daire kiraya veriliyor. Peki, kiralık konutun kira değeri nasıl hesaplanır?

Amortisman Süresi Belirlenmeli

Ev kiralarının hesaplanmasında öncelikle evin yıllık kira gelirini, evin satış bedeline bölmek gerekiyor. Örneğin kiralık dairenin aylık kira geliri 1 TL, yıllık kira geliri 12 bin TL ve evin satış fiyatı da 188 bin TL ise evin amortisman süresi 20 yıl olarak bulunuyor. Hesaplamalara göre, amortisman süresi 20 yıla kadar olan kiralık daireler için kira bedelinin yıllık 12 bin TL yani aylık 1 TL olması gerekiyor.

Amortisman Süresine Göre Ödenen Değer

Kiralık dairelerde amortisman süresi 15 yıl ve altında ise ödenen kira bedeli, gerçek değerine göre daha yüksek oluyor. Yani kiracı gereğinden fazla kira ödemiş olabiliyor. Dairenin amortisman süresi 20 yıl ve civarında ise ödenen kira bedeli, gerçek değerine göre gayet uygun oluyor. Eğer dairenin amortisman süresi 20 yılın üzerinde ise ödenen kira bedeli, gerçek değere göre daha düşük oluyor. Amortisman süresi hesaplamalarına göre fazla kira ödediğin düşünen kiracılar, bu durumu ev sahibi ile görüşerek kira bedeli tespit talebinde bulunabiliyor.

Kira Bedeli Tespit Davası Dilekçe Örneği

… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
DAVACI:
VEKİLİ:
DAVALI:
KONU: Kira bedelinin tespiti talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

1- Davalı …/…/… tarihli kira sözleşmesi gereği müvekkilimin maliki bulunduğu taşınmazda aylık …TL kira karşılığı oturmaktadır.

2- Davalının ödemekte bulunduğu kira bedeli emsallerinin çok altında olduğundan müvekkil davalı kiracıya ……. tarihindeki ihtarname ile kira bedeli artırımı hakkındaki isteğini bildirmiş olmasına rağmen davalı buna yanaşmamıştır.

3- Aylık kira bedelinin toptan eşya ve geçim endeksleri ve ekonomik esaslar göz önünde tutularak rayiç bedellere uygun bir oranda tespit edilebilmesi ve …….TL sına çıkarılmasını talep için Sayın Mahkemenize başvurma mecburiyetimiz doğmuştur.
 
H. NEDENLER: 6570 Sayılı kanun ve ilgili mevzuat.

H. DELİLLER: Kira sözleşmesi, ihtarname, bilirkişi incelemesi ve sair yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz ettiğim nedenlerden dolayı yargılama yapılarak kiralananın aylık kira bedelinin …TL’si olarak tespitine, işbu kira bedelinin …/…/…tarihinde başlayan kira döneminden itibaren geçerli sayılmasına, yargılama giderlerinin ve ücreti vekaletin davalıya tahmiline karar verilmesini saygıyla vekaleten dilerim. …/…/….

Davacı Vekili
Av.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz