Konutta KDV İndirimi Hakkında 5 Soru 5 Cevap

Hükümet konut satışlarını arttırarak konut stokunu azaltmak amacı ile beklenen yeni teşvik paketini hayata geçirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yasal düzenleme ile beraber konut ve işyeri satışlarında tapu harcı indirimi yapılmasının yanı sıra konutta KDV indirimi yapılmasının da önü açılmış oldu.

Hangi Konutlarda KDV İndirimi Yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında konutta KDV indirimi düştü müjdesi verilmişti. Yapılan yasal düzenleme büyüklüğü 150 metrekareden daha büyük tüm evleri kapsayacak.

Yeni KDV Oranı Kaç Oldu?

Yapılan yasal düzenlemenin ardından konut satışlarında uygulanan KDV oranı yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekildi. Yani toplamda yüzde 10 oranında bir düşüş yaşandı.

Konutta KDV Oranı İndirim Öncesi Kaç Olarak Uygulanıyordu?

İndirim yapılmadan önce konutta KDV oranı olarak müteahhitler yüzde 18 rakamını kullanıyordu. Zaten konut üreticilerinin konutu satarken KDV’sinide içerisine ekleyerek fiyatını söylüyorlar. Bu nedenle tüketiciler ilk etapta bu indirimden etkilenmeyebilir ancak müteahhitler satışlarını arttırmak için bir süre sonra mutlaka yüzde 10’luk farkı tüketicilere yansıtmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Bitecek?

Konutta KVD indirimi kampanyası tıpkı tapu harcı indirimi gibi 6 aylık süre ile yürürlükte olacak. Yani takvim yaprakları 31 Ekim 2018 tarihini gösterdiği anda mesai saati biter bitmez başvurular artık alınmayacak.

150 Metrekareden Küçük Konutlarda KDV Oranı Kaç?

150 metrekareden daha küçük evler için zaten vergi alınmadığı için onları etkileyen bir durum yaşanmayacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz