Konutta KDV İndirimi Yeniden Gündemde

Konut sektöründe yaşanan durgunluğun aşılmasını sağlamak amacı ile geçici süreli olarak 2017 yılında hayata geçirilen konutta KDV indirimi yeniden sektörün gündemine girdi. Konut sektöründe yine durgunluk yaşanması ve konut taleplerinin azalması ile beraber Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün yine konutta KDV indirimi yapılması gerektiğini açıkladı.

Konut Balonu Yok Sadece Talep Azaldı

Sektörde yaşanan sorunların konut balonu iddialarını güçlendirmesi üzerine açıklamada bulunan Yenigün sektörde konut balonu olmadığını kesin bir dille ifade etti. Yaşanan düşüşün sadece yükselen konut kredisi faiz oranları gibi nedenlere bağlı olarak talebin azalmasından kaynaklandığını belirten Başkan Yenigün bu sorunların aşılması için KDV indiriminin yeniden uygulamaya alınması gerektiğinin altını çizdi. Konut stoku artmayı sürdürdüğü için sektörün içinden çıkılamaz bir sürece girmesini engellemek için erken dönemde önlem alınması gerekirken konut satışlarını arttırmak için hükümetin de sektör oyuncularını desteklemesi gerekiyor.

İnşaat Maliyetleri Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

İnşaat sektöründe maliyetlerin her geçen gün artmaya devam ettiği belirtilirken özellikle de inşaat demiri fiyatları sektörü en çok zorlayan girdiler arasında yer alıyor. İnşaat demiri geçen yıla oranla yüzde 50 zamlanırken yine arsa fiyatları ve akaryakıt fiyatları da aşırı zamlanan giderler arasında bulunuyor. Yaşanan bu maliyet artışlarına rağmen konut üreticileri konut satış rakamlarının düşmemesi adına konut fiyatlarına zam yapmamayı tercih ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz