2017 yılının ilk yarısında yüzde 6,4 seviyesinde büyüme yaşanan inşaat sektöründe müteahhitlerin kar oranları düşmeye devam ediyor. Aynı zamanda sermaye eksikliği sorunu ile de müc

Konutta Tahsilat Sorunu Dikkat Çekiyor 
2017 yılının ilk yarısında yüzde 6,4 seviyesinde büyüme yaşanan inşaat sektöründe müteahhitlerin kar oranları düşmeye devam ediyor. Aynı zamanda sermaye eksikliği sorunu ile de mücadele eden inşaat sektöründe ciddi anlamda tahsilat sorunu yaşanıyor. Sektörün geleceğini belirleyecek olanlar arasında yurt içi faktörler arasında yeni imar yasası ve vergi indiriminin sona erecek olması olurken yine dış politikalarda önemli bir belirleyen olarak kabul ediliyor. 
Ödeme Vadeleri Giderek Uzuyor
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen Gündem Buluşmaları isimli toplantıda sektörün bugünü ve geleceği masaya yatırıldı. Son derece ciddi bir konut stoku oluştuğuna dikkat çekilirken özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut satış rakamlarında ki büyümenin yavaşlamasına vurgu yapıldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği başkanı Ferdi Erdoğan işletme sermayesi sorunu yaşandığını iddia etti. Yaşanan arz fazlası nedeni ile konut fiyatlarında düşüş yaşandığına dikkat çekilirken aynı şekilde inşaat büyümesi ile gayrimenkul faaliyetleri arasında ölçülen makasında giderek açıldığı dile getirildi. 
Kâr Oranı Düşerse Ödemede Sıkıntılar Artar
Müteahhitlerin kâr oranlarında son derece ciddi düşüşler olduğuna dikkat çekilirken yaşanan bu düşüşlerin ileride inşaat malzemesi ödemelerinde daha ciddi sıkıntılar doğurabileceğine dikkat çekildi. Konutta uygulanan KDV indiriminin Eylül ayı sonu ile kaldırılmasının da satışlar üzerinde olumsuz etki yaratması beklenirken bu nedenle yıl sonu konut satış rakamlarının biraz daha gerilemesi olası görülüyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.