Konutta Yabancıların Payı Artmaya Devam Ediyor 

Türkiye’de çok sayıda yabancı uyruklu kişi yaşarken resmi kayıtlara göre ülkemizde yaşayan yabancıların sayıları 650 bin civarında bulunuyor. Geriye dönük son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde farklı çok sayıda yabancı müşteri sayısında ciddi bir artış yaşandığı gözlemlenirken konutta yabancı alımları da dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Yabancıların Konut Talepleri Artmaya Devam Ediyor 

Son yıllarda yabancıların konut alımlarında artış yaşandığı belirlenirken özelikle de yabancılara konut satış teşvikleri bu artışta önemli bir paya sahip olarak kabul ediliyor. Son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde yabancıların konut alım oranlarında yüzde 5 seviyesinde artış yaşandığı görülürken yabancıların ülkemizde yapmış oldukları harcama tutarı temel alındığında ise aynı zaman dilimi içerisinde yine yüzde 5 oranında bir artış yaşandığı gözlemlendi.

Uluslararası Bankalar Yabancılara Hitap Ediyor 

Ülkemizde hizmet veren uluslararası sermayeli bankaların sayılarının artması ile beraber yabancıların güvenerek para transferi yapabilecekleri kaynaklar artarken bu da yabancıların para harcama yüzdelerini arttırıyor. 10 sene önce yabancılara konut satış oranı yüzde 1 seviyesinin altında seyrederken yabancılara mülk edinme hakkının tanınması ile beraber bu oran günümüzde yüzde 5 seviyesine kadar yükselmiş durumda. 2006 senesinde yapılan istatistiksel çalışmalarda 14 bin yabancının gayrimenkul aldığı görülürken 2016 senesinde bu rakamın 18 bin sınırını aştığı görülürken yabancıların konut harcama tutarlarının 2 katına kadar çıktığı belirlendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz