Son dönemde konut stoku balonu gibi haberlerle sürekli gündemde olan konut satışları için sektör yılsonu hedefini belirledi. Buna göre 2016 yılında 2015 yılına oranla yüzde 4 artış

Konutta Yıl Sonunda 1,4 Milyon Sınırı Aşılacak
Son dönemde konut stoku balonu gibi haberlerle sürekli gündemde olan konut satışları için sektör yılsonu hedefini belirledi. Buna göre 2016 yılında 2015 yılına oranla yüzde 4 artış göstererek 1,3 milyon barajını aşan toplam konut satış rakamının 2017 yılında 1,4 milyon sınırını aşması bekleniyor. Açıklanan aylık verilere göre sektörün konulan hedefi zorlanmadan aşmasına ise kesin gözü ile bakılıyor. 
Yılın İlk Yarısındaki Performans Tatmin Edici
Gerek devlet tarafından verilen konut teşvikleri gerekse de Emlak Konut GYO gibi büyük şirketlerin yapmış oldukları kampanyalar sonucunda elde edilen satış rakamları 2017 yılının ilk yarısındaki rakamların oldukça yüksek gelmesini sağlamıştı. Geride kalan 10 yıllık zaman dilimi içerisinde yaşanan hızlı yükselişi 2017 yılında da sürdürmeyi başaran Türk inşaat sektörü 6 aylık zamanı kapsayan birinci yarı dönem içerisinde 654 bin adet konut satışı gerçekleştirmeyi başardı. İkinci yarıda da bu hızlı satış grafiğinin sürdürülebilmesi durumunda 1,4 milyon konut satış hedefinin tutturulması son derece kolay görünüyor. 
Anadolu’da Konut Satışları Hız Kazandı
Geride kalan yıllarda konut satışlarının Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde çok daha yoğun bir şekilde yapıldığı görülürken TOKİ ile beraber artık Anadolu illerinde de konut satışlarının hız kazandığı görülüyor. 2017 yılında en çok konut satışı yapılan iller İstanbul, Ankara ve İzmir olarak öne çıkarken yine de Ardahan, Van, Muş, Bingöl, Adıyaman, Tunceli, Bitlis ve Kahramanmaraş gibi Anadolu illerinde satış rakamlarının yüzde 25 oranında artış gösterdiği dikkat çekiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.