Konutun Depreme Dayanıklılığı Nasıl Anlaşılır?

 

Türkiye’de pek çok ilimizde fay hattı bulunması nedeni ile deprem bölgesi olarak ilk sıralarda seyir ettiği görülmektedir. Bunda göre de yapılan konutların depreme dayanıklı olması oldukça önem arz etmekte olup, özellikle bununla ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde birçok konut depreme dayanıklı olmadığı ve risk taşıdığı için kentsel dönüşüme girmiştir. Bu durum ise halen daha devam etmektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde halen daha yeni yapılarda bile depreme dayanıklı olmayan 5 milyon konutun olduğu anlaşılmıştır. Peki, ev satın alan ya da alacak olan kişiler alacakları evin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl anlar sizler için araştırdık.

Evin Depreme Dayanıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Depreme dayanıklı olmayan evler nasıl anlaşılır konusunda Türkiye’nin deprem bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda ve 90 depremi hatırlandığında birçok kişi bundan zarar görerek hayatlarını kaybetmiştir. Buna göre ise yapılan çalışmalar kentsel dönüşüm içerisinde yenilenmekte olup, depreme dayanıksız evin anlaşılması için belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Depreme dayanıklı olan evlerde alt yapıya göre sağlam bir temel ilk olarak önemli olurken, yeni yönetmeliklere tek tek uyum gösterdiği de önemli ve konuşulan faktörler arasında yer almaktadır. Depreme dayanıklı ev satın almak için yeni yapıları göz önünde bulundurmalı ve dayanıklı olup olmadığını ise yeni verilen yönetmelikleri inceleyerek onlara uygun şekilde yapıldığını incelemeniz gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz