Sıfır Konutların Prim Yaptığı Yıllar

Konut yatırımı yapmak isteyenler, yatırımın prim potansiyelini değerlendirirken gerekli bazı verileri göz önünde bulundurmalıdır. Kira çarpanı, prim potansiyeli hakkında yatırımcıya en önemli bilgiyi veren göstergelerden biridir. Bu gibi bilgiler ele alınarak konutun prim yaptığı yıllar belirleniyor.

Prim Potansiyelini Değerlendirmek

Konut yatırımlarında prim potansiyelini değerlendirirken en önemli verilerden biri kira çarpanı olarak karşımıza çıkıyor. Kira çarpanı, konutun satış fiyatı ile kira getirisinin oranlanması ile hesaplanıyor. Konutun çevresinde aynı özelliklere sahip olan konutların satış fiyatı ve kira getirisi de konut yatırımcısına bilgi veriyor. Kira çarpanının düşmesi, konutun prim potansiyelinin düşmesine; kira çarpanının artması, konutun prim potansiyelinin artmasına yol açar.

Konutun Satılması Gereken Zaman

Konut yatırımlarında, oturan sayısının fazla olduğu sitelerde konutun tam anlamıyla prim yapması; doluluk oranından etkileniyor. Konut, doluluk oranının yüzde 100’e ulaşmasından sonra değerleniyor. Bundan dolayı sıfır alınan bir evin satılması gereken zaman, sitelerde doluluk oranından bağımsız olmuyor.

Proje, kabul gören ve beğenilmiş bir proje ise konutun inşaatı yıllar geçtikçe değer kaybediyor olup; arsası zamanla değer kazanıyor. Prim potansiyelini arttıran nokta, konutun arsası olarak karşımıza çıkıyor. Bu da konutun, uzun vadede prim yapmaya devam etmesine olanak sağlıyor. Göç alan ve nüfus artışı söz konusu olan yerleşim yerlerinde konut yatırımları kısa, orta ve uzun vadede alternatif yatırım araçlarına kıyasla daha karlı oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz