Kooperatif Kurmanın Yararları

Koperatif kuruluşlar hem sosyal olarak hemde ekonomik olarak kurulan kuruluşlardır. Buna istinaden kooperatif bünyesinde toplanan kişilerin amaçlarının başında olan daha az maliyet ve daha çok sosyallik gelmektedir. Kooperatiflerin kurulumu ile alakalı genel olarak faydalarını saymak gerekirse;

  • Vatandaşların ufak birikimlerini bir araya getirerek ekonomik alanda değerlendirebilir. Böylelikle hem kendileri için hemde toplum için fayda sağlar.
  • İhtyaç olan hizmetleri ve varlıkları en ekonomik fiyatlarla üretir.
  • Birlikte çalışmadan kaynaklanan ihtisaslaşma olgusunu ortaya çıkarır.
  • Yine birlikte çalışma sonucu ortaya çıkan değerden pay alarak toplumsal adaleti ve dengeyi sağlar.
  • Birliktelik esasına dayalık kooperatiflerde dayanışma olusunu geliştirir.
  • Sosyal barışı geliştirir.
  • Birliktelikten sağlanan huzuru toplum içinde yaşar.

Gelir bölüşümüne olan katkısıyla kooperatifler günümüzde yukarıdaki olguları yerine getiren en iyi oluşumların başında gelmektedir.

Kooperatif Kısaca Ne Demektir?

Kooperatifler ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak için gönüllü olarak bir araya gelerek müştereken ve demokratik olarak kontrol edilen bir girişimle isteyen özerk kuruluşlardır.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz