Kooperatif Nedir, Kooperatif Kurma Şartları

Kooperatif Nedir?

Tüzel kişiliği haiz olmak üzere, sahip olunan ortakların maddi ve manevi menfaatlerinin belli bir para karşılığında korunması ve sosyal mecranın yaratıldığı kuruma verilen addır. Sermayeli ortaklık söz konusudur ve düzenli olarak belli başlı yardımlar da yapılmaktadır. Parasal katkı ile ayakta duran ve sosyal yardımlaşma çatısı olarak da bilinen bu kurumların sayısı ülkemizde çok fazladır. Nasıl kurulur ve neler yapmak gerekiyor gibi soruların cevabına dilerseniz detaylı bir şekilde bakalım.

Kooperatif Nasıl Kurulur?

Minimum 7 kişi, yani 7 ortağın ana sözleşmeyi imzalaması ve notere onaylatması ile birlikte süreç başlıyor. Sermaye miktarını sınırlandırmamak gerekiyor çünkü bu sınırlama getirildiğinde kooperatifler kurulamıyor. Kooperatif için alınacak kararları belirleyen bu 7 kişilik ekip oluyor ve üye sayısında da herhangi bir kısıtlamanın olmadığını belirtmek gerekiyor. Ana sözleşme sabittir ve herhangi bir değişiklik durumu söz konusu değildir ve bu sözleşmenin Ticaret Bakanlığına da verilmesi gerekiyor. Sözleşmede yer alan isimler üyelerin, yani ortakların isimleri olmalıdır ve imzaları ile birlikte ilgili kuruma iletilmelidir. Kurumun gerekli incelemelerden sonra belli başlı talepleri oluyor ve eğer süreç olumlu ilerlerse bu talepler tarafınıza iletiliyor. Ana sözleşmede yer alan maddeler, aslında nasıl hareket etmeniz gerektiğini ve ne yapmanız gerektiğini sizlere söylüyor ve gerektiği şekilde yol gösteriyor. Kooperatifin belli bir amacı ve işleyiş süreci olması gerekiyor ve bu süreci de detaylı bir şekilde sözleşme içinde iletmeniz gerekiyor. Dilerseniz tescil ve ilan olunacak detaylara hep birlikte göz atalım ve bu sayede kooperatif kurmak için neler yapmanız gerektiğini daha net bir şekilde öğrenin. Ek olarak ana sözleşmenin bir nüshasının da kooperatifte bulunması şart koşuluyor.
.

1. Ana sözleşme tarihi,
2. Kooperatifin amacı, konusu ve varsa süresi,
3. Kooperatifin unvanı ve merkezi,
4. Kooperatifin sermayesi ve bunun nakdi kısmına karşılık olarak ödenen en az miktar ve her ortaklık payının değeri,
5. Ortaklık payı belgelerinin ada yazılı olduğu,
6. Ayni sermaye ve devralınan akçalı kıymetlerle işletmelerin neden ibaret oldukları ve bunlara biçilen değerler,
7. Kooperatifin ne suretle temsil olunacağı ve denetleneceği,
8. Yönetim Kurulu üyeleriyle kooperatifi temsile yetkili kimselerin ad ve soyadları,
9. Kooperatifin yapacağı ilanların şekli ve ana sözleşmede de bu hususta bir hüküm varsa yönetim kurulu kararlarının pay sahiplerine ne suretle bildirileceği,
10. Kooperatifin şubeleri: Kooperatifler, lüzum gördükleri takdirde memleket içinde ve dışında şubeler açabilirler. Şubeler, merkezin sicil kaydına atıf yapılmak suretiyle bulundukları yer ticaret siciline tescil olunurlar. Ticaret Bakanlığı, ana sözleşmelerin, kanunun ihtiyari hükümlerinden ayrıldığını ileri sürerek kooperatifleri kuruluşuna izin vermekten kaçınamaz. Ana sözleşmenin değişiklikleri de kuruluştaki usullere bağlıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz