Kooperatif Üyeliği Nasıl Devredilir?

Kooperatif ortak olunabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlardan ilki de kooperatif ortaklığını kendi bünyesine alacak olan kişinin ortaklık şartlarını taşıması gerektiği olarak söylenebilir. Eğer ilgili kişi ortaklık koşullarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebiliyorsa kooperatifin yönetim kurulunun bu kişiyi ortak etmeme gibi bir şansı bulunmuyor. Eski ortak noter huzurunda olmak kaydı ile kooperatif içerisinde bulunan üyeliğini yeni ortağa devir işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Tabi ki yapılan bu devir işleminden sonra kooperatifin yönetim kurulunun da onayı için kendilerine başvurulması gerekiyor.

Üyelik Devir Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kooperatife yeni ortak olacak kişinin de devir işleminden önce bazı şeyleri dikkatli ve özenli bir şekilde incelemesi gerekiyor. Kooperatif hakkında araştırma yapmak, ortaklık şartlarına uygun olup olmadığı, devir aldığı kişinin kooperatife borcunun bulunup bulunmadığı gibi konular titiz bir sorgulamaya muhtaç olarak değerlendirilebilir. Nitekim çok sayıda ortaklık vakası bu sebeplerden ötürü mahkeme koridorlarına taşınıp insanların başını uzun vadeli olarak ağrıtabiliyor. Kooperatif üyelik devir sözleşmesinin de bir örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

Kooperatif Üyelik Devir Sözleşmesi

KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

………….

Kooperatifinizin  -………… no’lu  üyesi ……………………………………………’nın  üyelik  hak ve sorumlulukları  ile   birlikte  …………………kattaki  ………nolu  konutunu /işyerini     bedelini ödeyerek  devir  aldım.

Kooperatifinizin  ana sözleşmesini  okudum ve etraflıca  inceledim ve bütün  hükümlerine vakıf  oldum.  Bundan böyle kanun,  ana sözleşme, hükümleri ile, Genel Kurul, Yönetim Kurulu,  Denetim Kurulu  ve   Tasfiye Kurulu  kararlarına  uyacağımı,    yükümlülüklerimi zamanında  yerine getireceğimi  kabul beyan ve  taahhüt  ederim.

……………………………………….’nın kayıtının  silinerek ,  yerine  benim  adıma   kayıt ve  tescil yapılmasını  arz  ederim.

 

SAYGILARIMLA

 

………/……../………….

 

YAZIŞMA ve KANUNİ                                                  …………………………………………….

TEBLİGAT ADRESİM  VE  TELEFONUM

 

………………………………………………..

 

………………………………………………….

EKLERİ

2’şer adet nüfus cüzdan fotokopisi,

İkametgâh ilmi haberi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz