Kooperatif Üyeliğinden Nasıl Çıkılır?

Şüphesiz ki çoğu insanın uzun süreli hayalleri, planları arasında bir kooperatife girip yavaş yavaş ödenen taksitleri ile beraber bir ev sahibi olma gayesi bulunuyordu. Ancak zaman zaman karşımıza çıkan olumsuz örnekler ile birlikte kooperatif hayallerinin pek çoğunun suya düştüğünü ve insanlara hayal kırıklığından başka bir şey katmadığını da gözlemlemek son derece mümkün. Ancak yine çok sayıda insan katıldığı kooperatifin şartlarını ve sözleşmesini incelemeden imza atma gafletinde bulunduğu için bazı haklarına tam anlamı ile aşina olamıyor. Zira kooperatif ortaklığında yer almak veya kooperatif üyeliğinden çıkmak için de sözleşmede belirli maddelerin olması ve insanların da bu maddelere uyum gösterdiği takdir de dilediğini yapma hakkı şansı var.

Kooperatifler Kanunu uyarınca kooperatif sözleşmelerinde genel olarak dikkat edilmesi gereken bir madde mevcut. Kooperatif üyeliğinden ayrılmak isteyen biri eğer kooperatifin mevcut durumunu tehlikeye düşürecek bir yapı içerisinde bulunuyor ise maddi tazminat alma da kooperatif sahiplerine veriliyor.

Kooperatif üyeliğinden ayrılma esaslarını ise şu şekilde gösterebiliriz;

I – Ortaklıktan çıkma serbestisi – tazminat:

Madde 10 – Her ortağın kooperatiften çıkma hakkı vardır. Çıkma keyfiyetinin kooperatifin mevcudiyetini tehlikeye düşürmesi halinde ayrılmak istiyen ortağın, muhik bir tazminat ödenmesine dahi hüküm anasözleşmeye konulabilir.

II – Ortaklıktan çıkmanın sınırlandırılması:

Madde 11 – Kooperatiften çıkma hakkının kullanılması, anasözleşme ile en çok 5 yıl için sınırlandırılabilir. Haklı ve önemli sebeplerle bu süreden evvel çıkabileceği hususunda Anasözleşmeye hüküm konulabilir. Bir ortağın hiçbir suretle kooperatiften çıkamıyacağına dair bağlamalar hükümsüzdür.

III – Bildirme süresi ve çıkma zamanı:

Madde 12 – Çıkış, ancak bir hesap senesi sonu için ve en az 6 ay önceden haber verilerek yapılır. Anasözleşmede daha kısa bir süre belirtilip hesap senesi içinde çıkışa müsaade edilebilir.

IV – Ortaklıktan çıkmayı kabulden kaçınma:

Madde 13 – Yönetim kurulu, anasözleşmeye uygun olarak yapılacak isteğe rağmen, bir ortağın kooperatiften istifasını kabulden kaçınacak olursa, ortak çıkma dileğini noter aracılığı ile kooperatife bildirir. Bildiri tarihinden itibaren çıkma gerçekleşir.

V – Ortağın ölümü ve ortaklığın devri:

Madde 14 – Ortağın ölümü ile ortaklık sıfatı sona erer. Anasözleşmede gösterilecek şartlarla ölen ortağın mirasçılarının kooperatifte ortak olarak kalmaları sağlanabilir.

VI – Görev veya hizmetin bitmesi, taşınmaz mal veya işletme karşılığı ortaklık:

Madde 15 – Ortaklık sıfatı bir görev veya hizmetin yerine getirilmesine bağlı ise, bu görev veya hizmetin sona ermesi ile ortaklık sıfatı kalkar. Bu halde Anasözleşmeye hüküm konulmak suretiyle ortaklığın devamı sağlanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz