Kooperatifi Denetleyenlerin Görevleri Nedir?, Nasıl Denetlenir?

Kooperatif denetçilerinin en önemli görevlerinden bir tanesi, görev verilen kişinin gerekli çalışmaları yapıp yapmadığını kontrol etmektir, yani basit bir açıklama ile denetçiler, çalışanları kontrol etmekle yükümlü kişilerdir. Yapılan işin yasalara uygun olup olmadığı, kuralların doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı gibi konular denetçiler tarafından ele alınır ve ilgili birime rapo halinde sunulur. Denetçilerin asli görevlerini maddeler halinde inceleyelim ve daha detaylı bir şekilde ele almış olalım:

Kooperatif denetçilerinin görevleri nelerdir?

a. İşletme hesabı ile bilanço arasında yapılacak olan kıyaslama denetçiye aittir ve bu iki hesap arasındaki uygunluk mevcut ise denetçinin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmıyor ancak hesaplarda herhangi bir eksiklik, yad a fazlalık varsa rapor edilmesi şarttır.

b. Defterlerin günlük ve düzenli bir şekilde tutulup tutulmadığını kontrol etmek de yine denetçilerin en önemli görevlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

c. İşletmelerin yasalara uygun hareket edip etmediğini ve düzene uygun bir şekilde çalışma sergileyip sergilemediğini kontrol etmek de yine bu şahısların görevidir.

d. Ortaklar ile ilgili tutanakların doğru raporlanıp raporlanmadığı da yine denetçilerin görevlerinden bir tanesidir.

e. genel kurulu toplantıya davet etmek.

f. Yönetim kurulunda yer alan isimlerin görevlerini yerine getirip getirmediğini kontrol etmek de denetçilerin görevidir.

g. Yedek yönetim kurulunu göreve çağırmak.

h. Yıllık raporların düzenlenmesi.

j. Kanuna aykırı durumları ilgili birime rapor etme ve gerekli düzenlemeleri yapma.

Bununla birlikte denetçilerin iyi birer sır saklayıcı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Üst birimler ile aralarındaki raporlama işlemleri ve çalışmaları, kooperatif üyelerinden gizli olarak yapmaları da yine bu görevlilerin en önemli görevlerinden bir tanesidir. Yukarıdaki durumların aksi söz konusu değildir ve denetçiler bu kuralların dışına çıkmamalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz