Kooperatifler Nasıl Denetlenir

Kooperatif çalışmaları ve ilgili hesap plan defterleri, kooperatif kontrolörleri tarafından ya da denetim için görevlendirilen personel tarafından kontrol ediliyor. Hesap defterlerinin belli zaman aralıklarında kontrol edilmesi gerekiyor çünkü bazı kooperatiflerde haksız kazanç ve gelir elde edildiği belirlenmiş durumda ve özellikle son yıllarda artan bu haksız kazanç durumu baş göstermeye başladı. İlgili kurum tarafından görevlendirilecek olan görevli, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yine ilgili kuruma bu denetimleri bir rapor halinde sunmak zorundadır. Raporda yer alan detaylar önemlidir ve diğer denetimler öncesinde kaynak niteliği taşımaktadır. Bu denetimler sayesinde haksız kazanç elde etmek isteyen kooperatif üyeleri en iyi şekilde engellenmektedir.

Kooperatiflerin Denetlenmesi

Denetmenler tarafından yapılan kontrollerde, yasalara aykırı herhangi bir şey yapılmış ve geri dönüşü olmayan bir suç işlenmişse eğer gerekli yaptırımlar uygulanıyor ve bu yaptırımlar genellikle kişinin görevden alınması ile sonuçlanıyor. Gerekli para cezası ve hüküm giyme cezası da karşımıza çıkabiliyor. Hukuka açıkça aykırı herhangi bir eylemde görevli kişilerin affı ya da göreve devam etmesi gibi bir durum söz konusu değildir, bu aşamada denetimlerinde bir hayli sıkı olduğunu söyleyebiliriz. Büyük suçlarda kurul toplantısı da yapılıyor ve bu toplantıda kurumun alacağı kararlar doğrultusunda kooperatifin geleceği hakkında fikirler ortaya atılıyor ve projeler de kısa sürede uygulamaya geçiriliyor.

Kooperatif denetimleri sırasında, görevli kişilerin gerekli bilgiyi vermesi gerekiyor ve eğer mümkünse bu bilgileri rapor halinde denetçilere sunması daha iyi olacaktır. Bu kontrollerde denetçilerin yanında, onu denetlemesi adına bir kişi daha görevlendirilir ve bu sayede kontroller daha üst seviyede gerçekleştirilir. İlgili kurum ihtiyaç duyarsa denetim sıklığı belli bir oranda arttırılabiliyor ve raporlar tekrar tekrar inceleme altına alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz