Kooperatifler Vergi öder mi?

Kooperatifler hakkında belli başlı yasal düzenlemeler yapıldı ve en önemli konulardan bir tanesi olan kooperatiflerin vergi ödeyip ödememesi konusu da masaya yatırıldı. Kooperatifler damga vergisinden muaf tutuluyor, son gelişmeler bundan ibaret ve dilerseniz bu konuya maddeler halinde daha detaylı bir şekilde açıklık getirelim. 93. Maddede bu konu ile ilgili her şey bizlere sunuluyor ve net bir şekilde vergi ödemeleri hakkında sınırlar çiziliyor.

Madde 93:
1. Kooperatifler, kooperatif birlikleri, kooperatif merkez birlikleri ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği;

*Kefalet durumunda alınan paralar ve aracıların yaptıkları ödemelerden alınacak vergiler

*Açılış tasdik işlemlerinde yapılan masraflar ve damga vergisi

*Gayrimenkul üzerinden elde edilecek kazançlardan oluşacak vergiler

Ve her türlü ortak harç bedelleri ya da ödeme bedellerinden alınacak vergilerden muaftırlar.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kooperatifler vergi konusunda oldukça şanslı adreslerdir. Vergilendirme konusunda elbette gerekli ödemeler yapılıyor ancak yukarıda bahsi geçen durumlardan herhangi biri için vergi alımı gerçekleşmiyor.

Belli ortak düşüncelerin ve amaçların bir arada toplandığı grupların aynı ortamda yer almaları ile birlikte kooperatifler oluşturuluyor ve bu oluşumlar ile birlikte farklı amaçlara hizmet eden ortak düşünceler de bizlere sunuluyor. Farklı beyinlerin aynı düşüncede toplandığı yerler olarak da gösterilebiliyor kooperatifler ve ortak sosyal alan olarak adlandırılıyor. Ortak bir amaca hizmet etmek ya da ortak bir hedef doğrultusunda ilerlemek için kurulan bu yapılarda sizler de yerinizi alabilirsiniz. Bağımsız kuruluşlar olduklarını da belirtmek gerekiyor ancak bu bağımsızlık bir noktada son buluyor ve gerekli denetimler de belli dönemlerde ilgili kurumlar tarafından yapılıyor. Kooperatifler hakkında gerekli yasal düzenlemelerin tümü için site içi arama yaparak aradığınız bilgilere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz