Kooperatifler İçin Ticaret Sicil Müdürlüğü Bildirim Zorunluluğu Geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yürürlüğe girmiş oldu. Yürürlüğe giren yeni tebliğ ile beraber Kooperatifler içinde bir dizi yeni yasal zorunluluk hayata geçirilmiş oldu. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biride kooperatiflere ticaret silici müdürlüklerine bildirim zorunluluğu getirilmesi oldu.

Kooperatifler Ticaret Sicil Müdürlüklerine Bildirimde Bulunacak

Getirilen yeni zorunlulukla beraber artık 213 sayılı Kanun kapsamında yer alan yevmiye defteri gibi doğrudan sayılan defterler ile 213 sayılı Kanunda sayılan A.Ş.’in damga vergisi defterleri gibi tasdik mecburiyeti olan defterlerin onay işlemleri şirketin kuruluş aşamasındaki şirket merkezi için gösterilen adresin bağlı olduğu ticaret sicil merkezleri tarafından yapılacak. Onaylanması zorunlu tutulan ancak kullanılması için belirli şartların yerine gelmesi gereken defterler için ise şirketin ilk işe başlama tarihini takip eden dönemde kuruluş aşamasında yetkili olan müdürlükler tarafından yapılacak.

Bildirim Zorunluluğunu Yerine Getirmeyenlere Ceza Verilecek

Kooperatiflere getirilen zorunluluğa rağmen yeni kurallara uymayan ve bildirimde bulunmayan kooperatiflere ceza kesilecek. Kesilecek olan cezanın türü ve miktarı ise 213 sayılı Kanun kapsamında yer alan maddelere göre belirlenecek. Ceza almak istemeyen kooperatiflerin ise yeni getirilen zorunluluğa uymaları ve bildirimlerini zamanında yapmaları gerekiyor. Yeni hayata geçirilen uygulama için sektörden farklı sesler gelirken genel görüş ise uygulamanın sektörün lehine olacağı yönünde. İlerleyen günler ise bu görüşün ne kadar doğru olduğunu gözler önüne serecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz