Kooperatiflerden alınan evlerin emlak vergisi nasıl ve kim tarafından ödeniyor sorusunun cevabı çok sayıda adreste sorulmuş durumda ve bizler de bu sorunun cevabı için karşınıza çı

Kooperatiflerin Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Kooperatiflerden alınan evlerin emlak vergisi nasıl ve kim tarafından ödeniyor sorusunun cevabı çok sayıda adreste sorulmuş durumda ve bizler de bu sorunun cevabı için karşınıza çıkıyoruz. Daha yaşanılır ve daha uygun alanlar için birçok evli çift kooperatiflerden ev almayı tercih ediyor ve en uygun ödeme seçenekleri ile yeni yaşam alanlarına kavuşmanın keyfini sürüyorlar ancak hepinizin bildiği gibi sahip olduğunuz gayrimenkuller doğrultusunda ve belli bir hesaplama çalışması ile sizler de emlak vergisi ödemek durumundasınız. Ödeyeceğiniz vergiler sahip olduğunuz gayrimenkulün değerine göre belli bir hesaplama ile karşınıza çıkıyor ve emlak vergisi kapsamında sizlere sunuluyor. Peki bu vergiyi kim ya da kimler ödüyor?

Kooperatif ev emlak vergisi:
Kooperatiflerin yapım aşamasında var olan emlak vergi borcu kooperatifler tarafından ödeniyor, yani henüz tapuya sahip değilseniz ve resmi olarak imzalar atılmamış ise emlak vergisinden muaf olduğunuzu belirtmek gerekiyor. Tapu devredildikten sonra ise gerekli beyanı yaparak tapuyu aldığınızı belirtiyor ve emlak vergisi için işlemlere başlıyorsunuz. Tapu elinize geçtikten sonraki sene ödemeler başlıyor, bunu da belirtmek gerekiyor. Tapuyu aldığınız sene gerekli bildirimleri yapmanız şart, aksi takdirde belli yaptırımlar uygulanıyor ve vergi kaçırmak gibi bir suçla itham ediliyorsunuz.
Şehit yakınları, dul ve yetimler ve gazilerin emlak vergisinden muaf olduklarını da belirtmek gerekiyor yani dipnot olarak hatırlatmakta fayda var bu yüzden bu nitelikte olan kişiler eğer ki kooperatiften ev almış ise emlak vergisi ödemek zorunda değildir. Emlak vergileri hepinizin bildiği gibi yılda iki taksit ile ödeniyor ve bu zaman dilimlerinde sizler de düzenli olarak ödemelerinizi yaptığınız takdirde herhangi bir sorun yaşamadan yeni evlerinizde yaşantınızı devam ettirebilirsiniz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.