Kooperatiften Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hal ve Durumlar

Kooperatiften ev alan vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetler her geçen gün artıyor ve bunun için belli başlı yasalar düzenleniyor. Bu yasalar ile birlikte artan güvenlik insanların kooperatiflerden ev alması için biraz olsun teşvik edici hale geliyor diyebiliriz. Ev alma işlemlerinde ilk olarak ödemelere dikkat etmeniz gerekiyor ve satışı yapan kurumun ya da şahısların geçmişlerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Ödemelerin elden değil, internet şubeleri aracılığı ile kurumların hesaplarına yatması daha doğru olacaktır çünkü ilerleyen dönemlerde meydana gelecek sorunlar için sizler de bankadan yardım isteyebilir ve gerekli belgelere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şahsi hesaplara ödeme yapmaktan kaçının çünkü dolandırıcılığın en çok yaşandığı nokta bu oluyor ve kişiler ödeme almadıklarını belirterek hak davası açabiliyor.

En çok söylenen yalanlardan bir tanesi olan kooperatiflerin kısa sürede biteceği ancak ödemenin peşin alınması gerektiği yalanlarına inanmayın çünkü inşaatların belli süreleri vardır ve bu süre öncesinde yapılacağı söylenen inşaatlarda muhakkak bir aksilik çıkar ve müşteri de bekletilir. Ödemeyi peşin yapma konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor ve eğer böyle bir yanlışa düştüyseniz de makbuzu saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Kooperatif bittiğinde gerekli devir işlemleri de başlar ve bu süreçte mal sahibinin biraz daha aceleci olmasına özen gösterin. Tapu devir işlemleri ve resmi belgelerin imzalanması süreç olarak uzamamalıdır bu yüzden yakın takipte olmanızda fayda var! Sizin gibi kaç kişinin ev sahibi olduğunu da araştırın ve eğer mümkünde birlikte hareket edin! Şahsın ya da kurumların daha önce yaptığı işler hakkında bilgi edinmeyi unutmayın ve eğer mümkünse belgeleri de yanınızda bulundurun. En fazla dolandırıcılığın yaşandığı ev satın alma işlemlerinde karşılıklı güven oldukça önemlidir bu yüzden attığınız her adıma dikkat etmeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz