Deprem sırasında yıkım tehlikesi bulunduran korozyon ne demek? Korozyon nasıl ve ne şekilde oluşur? Korozyon oluşmasını engellemek için neler yapılabilir? İşte tüm sorularınızın cevabı…

Korozyon nedir?

Korozyon anlam bakımından su yalıtımı olmayan binalarda, betonların içerisinde taşıyı özelliğine sahip demir ve demir ürünlerinin paslanması olayına denir. Korozyon, yapının taşıyı ürünlerinin çürümesi veya zaman içerisinde güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Su yalıtımı bulunmayan binaların 10 yıl içerisinde beton içerisinde taşıma gücü bulunduran ürünlerinde yüzde 66 oranında zayıfladığı görülüyor.

Korozyon nasıl oluşur?

Korozyon, aslında metallerin doğaya karşı verdiği mücadele sonrası bir süre sonra zayıflamasına denmektedir. Metal ve buna benzer alaşımların çoğu su ile ve gaz ile tepkimeye girdiklerinde ağır hasarlar alabiliyor. Bu hasarlara ise korozyon diyoruz.

Korozyon ise su yalıtımlarında binaların sağlamlığı için çok fazla önemli bir unsurdur. Bu duruma dikkat edilmesi gerekiyor. Binaların su yalıtımı ne kadar iyi olursa, taşıyıcı ürünler de o kadar az korozyona uğrayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz