Kot Farkı Nasıl Ölçülür?

 

Kot farkı, yapının imar durumuna göre yönetmelik gereğince iki nokta arasında ki yüksekliğe verilen isimdir. Binanın köşe noktaları arasında yapılan ölçüm ve köşe noktalarının gösterildiği krokiye kot denmektedir. Peki, kot farkı nasıl ölçülür sizler için araştırdık.

İmar yönetmeliğinde belirtilmekte olan iki nokta arasında ki yükseklik sizlere kot farkını vermekte olup, her yapı ve arazi için ayrı bir kot farkı bulunmaktadır. Buna göre ise;

Dik Meyilli Arazi: Bu arazi çeşitinin kot farkı farklı olup, yapının yapıldığı yerin %5’i aşan meyilli bulunuyor ise buna dik meyilli arazi denmektedir. Bu arazi çeşitinin kot farkı nasıl ölçülür konusunda ise yönetmelik iki tarafı da yola uydurularak yapılması ile belirlendiğini belirtmektedir.

Setli Arazi: Setli arazi ise yoldan en az (l.50) m. Yükseklik bulunan arazilere denmektedir. Bu tür arazilere ise set üzerinden kot verilmektedir.

 

Kot Farkı Ölçümü Nasıl Yapılır

 

Arazinin bulunduğu konuma göre yol dengelenmesi, projenin hazırlanması paftalama, ölçü, gibi programlar ile bu tür uygulamalar belirleniyor. Bu programlar otomatik olarak kot farkı ölçümü de yapmakta olup, bunlardan yararlanabilirsiniz. Bu tür programlar kullanılırken ise arazi ölçümü, alınan kutupsal değerler otomatik olarak hesaplanmakta olup, noktalar ve koordinatlar da bu şekilde hesaplanmaktadır. Kot farkı ölçümünün yapılabilmesi için yatay açı, yatay mesafe, kot farkı, reflektör yüksekliği ve alet yüksekliği verilerinin uygun ve doğru şekilde girilmiş olması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz