Kot Nedir?

Binaların cephe aldığı yol kısmında bulunan bordür taşının üst seviyesi üzerinden kot verilmektedir. Bordür taşı kırmızı kota belirtilen yol seviyesinin 0,18 metre üstü olarak kabul edilmektedir. Tamamlanmamış yol alanlarında kot talebi bordür taşının üst seviyesi idare tarafından hazırlanacak projeye göre en geç 3 gün olacak şekilde verilmektedir. Binalara kot verilirken parselin kot aldığı yol üzerinden orta noktası hizasında üst kısımdaki tretuvar seviyesi röper kabul edilmektedir. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre binalara kot verme üç şekilde uygulanması söz konusudur.

Yoldan Kotlandırma

 

Bina parselinin kot aldığı yol cephesinin köşe kotları 3.50 metre yada üsttü kot farkı bulunması durumunda bordür taşı üst seviyesi üzerinden kot belirlenir. Binanın kendi hizasındaki en düşük bordür kotundan itibaren yüksekliği en fazla 1.75 metre olması gerekmektedir.

Tabii Zeminden Kotlandırma

 

Cephelerdeki arazilerin meyilli olması durumunda, parselin tabii zemini yoldan yüksek ise ön bahçesi mesafesi 10 metre ve üsttü ise tabi zeminden kot verilmektedir. Eğer parselin tabii zemini yoldan aşağıya doğru ise ön bahçe mesafesi 15 metre ve üstü ise yine tabii zeminden kot verilmektedir.

Köşe Başı Parsellerde Kotlandırma

 

Köşe başı parsellerde kotlandırma işleminde yolların farklı genişlikteki durumlar olduğunda geniş yol ya da parsel orta noktası hizasında buluna bordür taşı üst seviyesi alınır. Aynı genişlikte olan yollar arasındaki kot farkı 1.50 metre olduğu durumlarda yolların kesiştiği tretuvar üst seviyesinden kot alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz