İnsanların Emlakçılara olan güven azlığının sebebi?

Emlakçılık meslek olarak yoğunlukla tercih edilen bir meslek. Bunun başlıca nedenleri, ofis maliyetlerinin düşük olması, tek bir kişi ile bile devam edebiliyor olması, esnek çalışma saatleri bulunması, iş yapabildiğinizde kazancın yüksel olması başlıca nedenler arasında. 18 yaşını doldurmuş her bir birey gerekli bilgi ve belgeleri aldığı taktirde ofis açıp emlakçı olabiliyor. Bu durum sektörü profesyonelleştirmekten uzaklaşmasına yol açmaktadır.

Emlakçılık Sertifikaları ve Emlak Yönetimi Bölümleri

Meslek öncesi eğitim olarak Emlakçılık sektörü ile ilgili emlak sertifikaları verilse de bu sertifikaların yetersiz olduğu herkes tarafından kabul edilmiştir. 5-6 sene önce Meslek Yüksek Okullarında Bölüm olarak açılan Emlak ve Emlak Yönetimi bir nebze olsundevlet tarafından desteklenmiş gibi görünse de mezun olan kişilerin sektörün güvensizliği sebeiyle farklı iş kollarına yönelmesi kalifiye eleman sıkıntısını açığa çıkarmaktadır.

Kimse Komisyon Adetlerine Uymuyor

Peki ofis açıp yada ayakçı emlak diye tabir ettiğimiz şekilde çalışma yapan arkadaşlarımız kurallara ne kadar uyuyor.sıkça aldığımız şikayetlerden biri de alandan ve satandan alınan %3 erlik komisyon ücrelrinin kanunlara uygun bir şakilde uygulanmaması,gerek emlakçı gerekse gayrimenkul sahiplerinin başına buyruk davranışları bu sorunların başını çekmekte.

Örnek verecek olursak; Gayrimenkul sahibinin belirlemiş oldugu x fiyatı daha fazla kar amacı gütmek için yukarı çekip hem gayrimenkul değeri üzerinden hemde komisyon ücreti uzerinden kar yapmaya çalışan arkadaşlarımızda yok değil.tabi sadece bununlada sınırlı değil,bazı gayrimenkul sahipleri emlakçıya verilecek olan%3 lük komisyonu angarya görüp kafasında belirlediği rakamlar üzerinden satışına izin verip emlakçı komisyonunu bu şekilde çıkarmaya çalışmaktadır.

Buda her zaman alıcının zararına olup aynı zamanda bu şekilde iş yapan emlakçı arkadaşlarla alışveriş yapan müşterilerin kafasında emlakçılara karşı antipati oluşmasına ve bunun çeşitli yerlerde konuşulup yayılarak bir kara leke gibi üstümüze yapışmasına sebep olmaktadır.unutmayalımki ticarette dürüst ve güvenilir işler yapan her zaman kazanır.

Kötü Emlakçı, İyi Emlakçıya Zarar Veriyor

Başta belirttiğimiz gibi sektöre kolay erişilebilirlik, devlet tarafından herhangi bir denetleme olmaması, herhangi bir lisans aşaması olmaması gibi nedenlerden dolayı deneyimsiz ve bilgisiz olan kişilerin bu sektöre yönelmesi ile birlikte yapılan hatalar, bu işi ciddi yapan kişilere dolaylı anlamda zarar veriyor. Vizyonu olmayan, kötü niyetli kişiler yaptığı kötü işlerde insanların ahını alıyor ve bu müşteri bir daha emlakçıya güvenmiyor. İşini kötü yapan yüzünden neden işini iyi yapan zarar görsün ki?.

Senelerdir Emlakçılık İle Alakalı Yasa Bekleniyor.

Sektördeki bu karışıklık sebebiyle emlak danışmanları kendilerini geliştirmek ve sektördeki çürük yumurtalardan kurtulabilmek için emlak müşavirlik yasasını dört gözle bekler oldu. Bu yasa ile birlikte insanları emlakçılara olan güvenini tazeleyecek ve sektörün üzerinde bulunan kara bulutlar ortadan kalkacak olması umut verici gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz