Köy Ve Mahalle Arasındaki Fark

Türkiye coğrafyasında kırsal yerleşimler kendi içerisinde 3 ayrı kola ayrılmaktadır. Kasaba, köy ve köy altı yerleşkeler olan bu kollar da kendi içinde çeşitli kollara ayrılmıştır. Mahalle ise köy altı yerleşim kategorisinin alt kolu olan kalıcı köy altı yerleşimlerde yer almaktadır. Mahalle ile köy arasındaki farklılıklar ve birbirinden ayıran özellikler merak konusu olmuştur.

Köy Nedir?

 

Yerleşim birimlerindeki en küçük idari birimdir. Kendinden küçük birimlerle de ilgilenir. Nüfus sayısı 0 ile 2.000 kişi arasındadır. Ekonomik faaliyetleri ise tarım, hayvancılık, ormancılık, balıkçılık ve ziraattır. Köyler birden fazla mahalleden oluşabilir. Yerleşme birimleri birleşerek nüfus sayısını 150 üzerine çıkartırlar ise köy kurabilirler.

Mahalle Nedir?

 

Köy altı yerleşimlerin en büyüğü olma özelliğini taşıyan mahalleler, gelişerek köy olmaya en yakın yerleşim tipidir. Mahalledeki ev sayısı 5 ile 30 arasında değişmektedir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yaygındır. Köy altı yerleşimlerin en gelişmişidir. Tek ev ve eklentilerin yerleşme grubuna dönüşerek guruplar halinde çoğalmasıyla oluşurlar. Bazen akrabaların bir arada olduğu yada birbirini hiç tanımayan ancak bağları bulunan insanların toplanmasıyla da oluşabilirler. Yerleşim birimlerinin nüfus sayısı 150’yi geçerse bu birimler birleşerek köy kurma hakkına sahiptirler. Örnek vermek gerekirse X köyünün 5 adet mahalle vardır. Bu mahallelerin herhangi bir kaçı birleşerek toplam nüfuslarının 150’i geçmesini durumunda kaymakamlığa başvurarak yeni bir köy olma hakkını elde edebilir. Böylelikle daha önceki bağlı bulunduğu köyden bağımsız bir idari birim kurmuş olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz