Köy Yerleşim Alanlarında İfraz Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Toprak parçasının ya da arazilerin parsellere ayrılması, bölünmesi işlemlerine ifraz adı verilmektedir. İfraz belirli kurallar çerçevesinde yapılmakta olup köy yerleşim alanlarında ifraz işleminin yapılması da yine belirli kurallara bağlı olarak yapılmaktadır. Yine söz konusu arsa ve arazinin yer aldığı bölge ve bu bölgede uygulanan imar planlarına göre bu kurallar değişkenlik gösterebilmektedir.

Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Uygulanıyor

Köy yerleşim alanlarında ifraz yapılması durumunda Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kurallarına göre işlemler gerçekleştirilmektedir. Yönetmelikte yer alan maddelere göre ifraz yöntemi ile oluşturulacak olan parsellerin tapulama haritası ya da tapu kadastroda bulunan ve kamunun elinde bulunan bir yola cephesinin bulunması zorunludur. Yani parselden terk sureti ile yolun oluşturulmasına izin verilmemektedir. Yine çıkmaz sokaklara cepheli olan parsellerin ifraz edilmesi kesinlikle mümkün değildir.

İfraz Şartları Nelerdir?

•İfraz edilecek olan arsanın kamu eline geçmiş olan yola cephesinin bulunması,
•Çıkmaz sokağa cephesinin bulunmaması,
•Parsel genişliğinin en az 15.00 m, parsel derinliğinin ise 20.00 m’den az olmaması,
•İfraz sureti ile elde edilecek olan parsellerin en fazla 5 tanesi olması ve bu sınırı aşmaması,
•İfraz yapılacak olan parsellerde ilk kez ifraz yapılacak olması şartları aranmaktadır.

Yönetmelik gereği daha önce ifraz yapılarak belirlenen parsellerin üzerinden ikinci kez ifraz işlemi yapılamamakta olup yine ifraz işlemi ile çıkmaz sokak oluşturulmasına da izin verilmemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz