Köyde arsaların satışı nasıl yapılır? Köyde arsaların satışlarına yönelik köy yerleşme alanı kapsamında bazı esaslar bulunmaktadır. Bu esaslara göre belirlenen ihtiyaç sahiplerine arsaların satılması ise bir kura yardımıyla belirlenmektedir. İşte köyde arsaların satışları hakkında merak edilenler…

Köyde arsaların satışı!

Köylerde arsaların satışları için yönetmenlik kapsamında bazı bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler neticesinde köy yerleşme alanı uygulama kapsamında tespit edilen ihtiyaç sahipleri için hangi arsaların satılacağı kendilerinin arasında oluşan anlaşmazlıklarda kura yardımıyla belirlenmektedir.

Köyde arsaların satış işlemleri..

Arsa satın almak için madde 12’de yer alan bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu maddede isteklinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Hem kendisi hemde eşine ve çocuklarına ait ev yada arsası olmaması gerekiyor. Eğer varsa evin harap ve arsanın kullanışsız bir arsa olması şart.

İsteklinin oturmuş olduğu köy nüfusuna kayıtlı olması ve o köyde en az 5 yıllık bir oturma geçmişi bulunması gerekiyor. Bu şartlardan sonra haiz bulunan isteklilerin sayısı arsa sayısından daha fazla ise, arsalar önceliğe göre satılmaktadır.

  • Sel, yer kayması ve yangın gibi sebeplerden dolayı evini ve arsasını kaybedenlere,
  • Kendisi ve eşi ile reşit olmayan çocuklarına ait bir işe yarar arsası olmaması
  • Evinin var ise harap ve arsasının da elverişli olmaması
  • Evli ve bunla beraber çocuk sayısının fazla olması, dul olanlar
  • Evli olanlar
  • İkametgah süresi en yüksek olanlar
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz