Köyde İfraz ve Tevhid İşleri Nasıl Yapılır?

Yapılan ifraz işlemi sonucunda üzerinde ifraz yapılan arsanın birden fazla parsele bölünmesi sağlanmaktadır. Ancak yürürlükte olan kanunlar gereğince yapılacak olan ifraz çalışması ile çıkmak sokak oluşturulması yasaklanıyor. Yine Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kapsamında köyde bulunan çıkmaz sokaklara cephesi bulunan arsalar içinde ifraz yapılmasına izin verilmemektedir. Peki, köyde ifraz ve tevhid işleri nasıl yapılır?

İfraz Ne Demek, Köyde İfraz Nasıl Yapılır?

Belirli bir toprak parçasının parsellere ayrılması işlemine ifraz adı verilmektedir. Yani ifraz araziyi parsellerine ayırma işlemine verilen isimdir. Köyde ifraz işlemleri Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Yönetmelik kapsamında bu işlemin yapılabilmesi için kamu eline geçen bir yola cephesinin bulunma zorunluluğu aranmaktadır. Yine parselden terk sureti ile yol oluşturulmasına da izin verilmez. Çıkmaz sokağa cephesi olan parseller içinde ifraz izni verilmez. İfraz yolu ile çıkmaz sokak oluşturulması da mümkün değildir.

Tevhid Ne Demek, Köyde Tevhid Ne Demek?

Tapuda tevhid işlemi birbirine bitişik konumda yer alan en az iki ya da daha fazla parselin, parsel sahiplerinin talebi ile tapu kütüğünde tek bir parsel numarası altında birleştirilmesi işlemine tevhit adı verilmektedir. Bunun için tapu kütüğünün ayrı bir sayfasında tescil işlemi gerçekleştirilerek tek bir tapuya söz konusu parseller bağlanır. Köylerde tevhit işlemi için uygulanacak olan protokol Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde yer alan 62. Madde kapsamında açıklanmaktadır. Buna göre;

Madde 62- Köyde İfraz ve Tevhid İşleri:

Üst ölçek planı bulunmayan iskân dışı alanlarda yapılacak ifrazlardan sonra elde edilecek her parsel (5000) m2 den küçük olamaz. Bu parsellerin tapu kadastro veya tapulama haritasında bulunan kamu eline geçmiş bir yola, yapılan ifrazdan sonra en az (25.00) m. cephesi bulunması zorunludur. Parselden terk suretiyle yol oluşturulamaz. Yeni yerleşme alanı oluşturma amaçlı ifraz işlemi yapılamaz.

(Ek fıkra:RG-30/6/2001-24448) 2510 sayılı İskan Kanunu uyarınca hazırlanan Tarımsal İskan Projeleri kapsamında yapılaşma amacı taşımayan tarımsal amaçlı ifrazlarda, yola cephe koşulu aranmaz.

Köyde tevhid işlemlerinde (5000) m2 asgari büyüklük şartı aranmaz.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz