Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler

/ 8 Kasım 2017 / 891 / 2 Yorum
Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler

Köyde herhangi bir yapı inşa etmek için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği tarafınca belirlenen esaslara uymak gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundurulması gereken belgeler ve alınması

Köyde Ahır Yapımı
Köyde herhangi bir yapı inşa etmek için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği tarafınca belirlenen esaslara uymak gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundurulması gereken belgeler ve alınması gereken izinler de bulunuyor.
Köyde Ahır Yapmak
Köyde yapı inşalarında Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği hükümlerine uyulması gerekiyor. Konut yapımında olduğu gibi, ahır yapımında da Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5. bölüm hükümleri tarafında belirlenmiş olan uygun yapılaşma koşullarına uymak, ilgili muhtarlıktan izin almak gerekiyor. Kümes, ahır, ağıl, arı hane, kömürlük, odunluk, samanlık, ticari amaçlı olmayan kiler ve yem deposu olarak yönetmelikte yer alan ahırın yapılması için gerekli belgeler ve izinler yer alıyor.
Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler
Öncelikle imar durum dilekçesinin hazırlanması gerekiyor. Ardından tapu sicil müdürlüğünden alınacak olan tapu kaydı ve kadastrodan alınacak olan harita plan örneği gerekiyor. Bunların yanı sıra yapıyı inşa etmek isteyen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi de gerekiyor. Tapu hisseli ise, noter tasdikli diğer paydaşlardan alınan muvafakatname ve Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen sağlık görüşü gerekiyor.
Belgeler İl Özel İdaresine veriliyor ve ardından yapılan araştırma sonucunda kişiye ahır yapıp yapamayacağı hakkında imar durum yazısı veriliyor. İmar durum yazısında bir olumsuzluk bulunmadığı takdirde proje çizdirilme süreci başlıyor. Serbest çalışan mimar ya da mühendislere imar durumu yazısı görüşülüyor ve parsel, imar durumuna uygun bir ahır projesi çiziliyor. Gerekli projeler mimari, statik ve elektrik projeleri olarak sınırlanıyor.
Ahır Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 19 büyükbaş kapasiteli ahır için talep, köy yerleşik sınırının içerisinde bulunduğu takdirde muhtarlık iznine tabi tutuluyor. Ahırın, köy yerleşik sınırının dışında bulunması takdirinde ise talep, yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi tutuluyor olup imar planı gerekmeden ruhsatlandırılıyor.
Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 20 büyükbaş ve üzeri kapasiteli ahırlar için talepler, her şekilde imar planı ile ruhsatlandırılıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Etiketler

Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler (2 Yorum)

  1. Merhaba benim bi tarlam var fakat kadastroya uzak köye de 900metre ben buraya ahır ve ev yapmak istiyorum ama yasal yapmayı istiyorum nasıl yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

    14.06.2017 17:57:24
    • Yeriniz köy yerlesim yerinde ise belediyenin imar müdürlüğüne Lisansli harita bürosundan aldığınız aplikasyon ile dilekçe ile müracaat ediyorsunuz.belediye izin verirse işlemlere devam ediyorsunuz.yerlesim yeri dışında kalıyorsa ise , belediye evraklarınızı il veya ilce Tarim ve hayvancılığa yönlendiriyor.ilgili birinden randevu veriliyor yerinize bakmaya geliyorlar.yerinizde arazi toplulaştırma var ise uygulama başlamışsa uygulamanız bitmesini bekleyeceksiniZ.arazi topluluastirmasi yok ise ve yeriniz tapuda beyan kısmına büyük ova ALANINDA KALIYOR ibaresi var ise Hayvancilik bakanlığına dosyanız yönlendiriliyor bu süreç 2-3 ay ı alabiliyor.eger tapunuzun beyan kısmında büyük ova ALANINDA kalmaktadır ibaresi yok ise il veya ilce Tarim Hayvancilik Mudurlugu yerinizin yola cephesi var ise %20 si kadar projelendirmek sureti ile isgal etme Hakkı tanıyor .% 20 nin içerinde hayvan barınağı ,Silaj çukuru , gubre çukuru ,bekçi evi veya yönetim binası bunları icine kapsıyor.