Köyde Ahır Yapımı

 

Köyde herhangi bir yapı inşa etmek için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği tarafınca belirlenen esaslara uymak gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundurulması gereken belgeler ve alınması gereken izinler de bulunuyor.

 

Köyde Ahır Yapmak

 

Köyde yapı inşalarında Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği hükümlerine uyulması gerekiyor. Konut yapımında olduğu gibi, ahır yapımında da Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5. bölüm hükümleri tarafında belirlenmiş olan uygun yapılaşma koşullarına uymak, ilgili muhtarlıktan izin almak gerekiyor. Kümes, ahır, ağıl, arı hane, kömürlük, odunluk, samanlık, ticari amaçlı olmayan kiler ve yem deposu olarak yönetmelikte yer alan ahırın yapılması için gerekli belgeler ve izinler yer alıyor.

 

Ahır Yapmak İçin Gereken Belgeler

 

 

Öncelikle imar durum dilekçesinin hazırlanması gerekiyor. Ardından tapu sicil müdürlüğünden alınacak olan tapu kaydı ve kadastrodan alınacak olan harita plan örneği gerekiyor. Bunların yanı sıra yapıyı inşa etmek isteyen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi de gerekiyor. Tapu hisseli ise, noter tasdikli diğer paydaşlardan alınan muvafakatname ve Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen sağlık görüşü gerekiyor.

Belgeler İl Özel İdaresine veriliyor ve ardından yapılan araştırma sonucunda kişiye ahır yapıp yapamayacağı hakkında imar durum yazısı veriliyor. İmar durum yazısında bir olumsuzluk bulunmadığı takdirde proje çizdirilme süreci başlıyor. Serbest çalışan mimar ya da mühendislere imar durumu yazısı görüşülüyor ve parsel, imar durumuna uygun bir ahır projesi çiziliyor. Gerekli projeler mimari, statik ve elektrik projeleri olarak sınırlanıyor.

 

Ahır Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 19 büyükbaş kapasiteli ahır için talep, köy yerleşik sınırının içerisinde bulunduğu takdirde muhtarlık iznine tabi tutuluyor. Ahırın, köy yerleşik sınırının dışında bulunması takdirinde ise talep, yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi tutuluyor olup imar planı gerekmeden ruhsatlandırılıyor.
Köy yerleşik alan sınırları içerisinde 20 büyükbaş ve üzeri kapasiteli ahırlar için talepler, her şekilde imar planı ile ruhsatlandırılıyor.

 

Basit Ahır Yapımı

 

Basit ahır yapımı, köyde herhangi bir yere yapılan imarsız olan yapılara denmektedir. Tabi ki basit ahır yapımının yani imarsız ahır yapımının da belli şartları olmakta olup, bunun için imar durum dilekçesi hazırlanarak, tapu sicil müdürlüğünden alınan tapu kaydı ve kadastrodan alınan harita plan örneği olması gerekmektedir. Bu belgeler ile başvuru yapan vatandaşlar imarsız yani basit ahır yapımı konusuna dahil olabiliyor.

 

Ahır Yapımı Devlet Desteği

 

Hayvancılığın ülkemizde genişlemesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması amacı ile ahır yapımı devlet desteği vermektedir. Bunun için çıkan kanunlarda ise devlet yapılan ahırlar için yüzde 50 hibe vermekte olup, bunun dışında ise devlet bankalarından düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır.

 

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


17 YORUMLAR

 1. Merhaba köyde evimin 35 mt2 yanına 19 başlık muhtar izni ile yapılabilecek ahir yapmak istiyorlar fakat 40 kadar hatvan besleyecegini duydum evimin hemen karşısı faal olmasada okul var buraya ahir yapabilirlermi. projeli yada projesiz yapacağı yer arsa vasfında yaptıktan sonra rahatsızlık tan dolayı şikayet edilse nasıl bir sonuç çıkar bilgilendirirseniz sevinirim devlet destekli yapacak .

 2. Köy içinde milli emlaktan alınan yerim var adıma kayıtlı ahır yapmak istiyorum izlemem gereken yol nedir acil yardıma ihtiyacım var

 3. Slm iyi günler ben yurtdışında yaşıyorum memleketime dönmek istiyorum basit usul ahir yaparak 10 ila 15 arası büyük baş yetiştirmek istiyorum ahir yapımı için izinler devlet destek ve krediler için genel ve net bilgiler verebilirmisiniz köyler büyük şehire bağladığı için ahir yapımı zorlaştı diye bilgim var

 4. Köy de komşum 2 inek beslemek için ahır yapıyor. Ben ahırdan rahatsız değilim. Ama, arsası bize sıfır olmasına rağmen , yani damlalık payı olmamasına rağmen duvarın yarısına yağmur oluğu takarak çatı meylini bizden tarafı veriyor. Yani senden tarafı çatı geçmiyor diyor. ama oluk kırılırsa yada içi dolarsa komşu ile sorun yaşayacağız. bunu önleyecek kanun nedir.

 5. Biliyorsaniz anlatin millet bilgi sahibi olsun bilmiyorsaniz atip tutmayin bir ozel idaremi kaldi sen nerde yasiyorsun iki kadostral isleri kadostra yapmiyor ozel lihkap burolari var 4 dekar tarlaya 770 tlye kose kazigi cakiyorlar eger buyuk bir isletme kuracaksan kredi alcaksan projeli oluyor yoksa 25…30..inek 50 koyun 300 tavuk icin tarlanin kadostral kose kaziklarini caktiriyorsun aplikasyon krokisini alip ama tarlada komsu parsellerden 5metre sag tarladan 5metre sol tarladan cekerek ahirini yapacagin yeri cizip koordinatlari.i uzerine yazip belediyeye dilekce veriyorsun belediye inceleyip tarim mudurlugune gonderiyor sonra 2018 harcr 250 tl yatirip tarim elemanlaritarlaya gidiyor inceliyor uygunsa ve sen tekrar soyluyorum kredi almayacaksan hic bir ahir ve kumes icin proje filan yok istedigin yukseklikte yapiyorsun sadece belirttigin m2 kareyi gecemezsin ahiri yaptin diye sana konaklaman icin ev yapmana izin vermiyor ev icin en az 50 buyukbas 300 kucukbas 10000 tavuk sarti var

  • İbrahim bey merhabalar.
   Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim, bu konularda birkaç şey danışmak istiyorum. Mümkünse ulaşabileceğim bir mail adresi veya numara gönderebilirseniz çok memnun olurum. Veyahut mail adresime cevap yollayabilirsiniz. Tekrardan teşekkürler iyi günler.

   yusuf.ozmus@hotmail.com

   • Merhaba Kocaeli Kandıra’da bir yerim var yüzde 30 imarlı ev ve ahır işletmesini kurmak istiyorum köyün çıkışında bulunmaktadır ama parselimizin alt tarafında yeni ev yapan komşumuz var acaba şikayetçi olur mu bunu için ne yapmam lazım

 6. Merhaba benim bi tarlam var fakat kadastroya uzak köye de 900metre ben buraya ahır ve ev yapmak istiyorum ama yasal yapmayı istiyorum nasıl yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

  14.06.2017 17:57:24
  • Yeriniz köy yerlesim yerinde ise belediyenin imar müdürlüğüne Lisansli harita bürosundan aldığınız aplikasyon ile dilekçe ile müracaat ediyorsunuz.belediye izin verirse işlemlere devam ediyorsunuz.yerlesim yeri dışında kalıyorsa ise , belediye evraklarınızı il veya ilce Tarim ve hayvancılığa yönlendiriyor.ilgili birinden randevu veriliyor yerinize bakmaya geliyorlar.yerinizde arazi toplulaştırma var ise uygulama başlamışsa uygulamanız bitmesini bekleyeceksiniZ.arazi topluluastirmasi yok ise ve yeriniz tapuda beyan kısmına büyük ova ALANINDA KALIYOR ibaresi var ise Hayvancilik bakanlığına dosyanız yönlendiriliyor bu süreç 2-3 ay ı alabiliyor.eger tapunuzun beyan kısmında büyük ova ALANINDA kalmaktadır ibaresi yok ise il veya ilce Tarim Hayvancilik Mudurlugu yerinizin yola cephesi var ise %20 si kadar projelendirmek sureti ile isgal etme Hakkı tanıyor .% 20 nin içerinde hayvan barınağı ,Silaj çukuru , gubre çukuru ,bekçi evi veya yönetim binası bunları icine kapsıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz