Köydeki Evler İçin İskan Alınır mı?

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği, 2 Kasım 1985 tarihinde 18916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Köy inşaat esaslarının yer aldığı yönetmelik gereğince köyde iskan alınıp alınmayacağı açıklanıyor.

İnşaat Ruhsatına Tabi Tutulmayan Yapılar

2 Kasım 1985 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereğince, ev yapılacak olan arsanın köy sınırları içerisinde olması takdirinde yalnızca köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlar tarafından yapılacak olan konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köy odası, köy camii gibi köy ortak yapıları inşaat ruhsatına tabi tutulmuyor. Yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve köy ihtiyar heyetinden izin alınması gerekiyor. Ayrıca yönetmelik gereğince köyde yapılan evler, yapı kullanma iznine tabi tutulmuyor olsa da 10 Ocak 2015 tarihinde getirilen düzenlemeler ile köyde iskan alınabiliyor.

Yönetmeliteki Düzenlemeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

İSKÂN KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/12/2007 tarihli ve 26718 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İskân Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde geçen “Taşınmazları kamulaştırılanlardan” ibaresi “Yerleri kamulaştırılanlardan”, (e) bendinde geçen “taşınmazları kamulaştırılanların” ibareleri “yerleri kamulaştırılanların” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin başlığı “Yerleri kamulaştırılanların hak sahipliği” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(6) Merkezî yerleşimi geliştirmek amacıyla nakil, toplulaştırma veya Kanun kapsamında yapılacak köy gelişme alanı uygulamalarında, en az on ailenin kabul ve taahhüt etmesi şartıyla konut, tarım işletmesi binası, diğer bina ve tesisler Devlet eliyle ihaleli olarak yaptırılarak borçlandırılabilirler.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz