Köydeki Tarla Vasfındaki Arsalara Konut Yaparken Nereden izin Alınır?

Resmi Gazeteye göre köy yerleşik alanlar içerisinde yer alan yapılar ve dışarıya yapılacak yapılar için izin alınacak kurumlar ve mecralar farklılık gösteriyor. Daha önceki yazılarımızda bu tarz işlemler için muhtarlıktan izin alınacağını söylemiştik ancak yapının köy yerleşik alanı dışına yapılması durumunda ya da iç kısımda yer alması durumunda ne gibi farklılıklar karşımıza çıkıyor dilerseniz bunlara göz atalım. Köy konağı, camiler, ziyaret evleri gibi yapılar için elbette muhtarlıktan izin alınıyor ve gerekli yerleşik alan çizgisi üzerinden 100 m. Dışarıda olduğu takdirde herhangi bir sorun olmanda izin alınabiliyor.Resmi ruhsatta daha net gösterilmesi adına evraklar karşılıklı olarak imzalanmalı ve ilgili kurumların da buna onay vermesi gerekmektedir. Muhtarın bu aşamada yapacağı çok fazla şey var ve resmi evraklarda yapılacak en küçük hatadan muhtarın sorumlu olduğunu ad belirtmek gerekiyor.

Yapılacak çalışmalarda köy ihtiyar heyetinin de önemli bir yere sahip olduğunu belirtme gerekiyor ve en önemlisi yapının fen ve sağlık durumlarına uygun olup olmadığı bir heyet tarafından belirlenmek zorundadır.Yerleşik yapı izninde muhtarın ve heyetin önemli bir payı var ancak bu heyet ya da muhtar tek başına izin veremiyor ve yerleşik binanın tamamlanması ya da onay çıkması için son olarak valiliğin devreye girmesi gerekiyor. Valilik yapılan çalışmaları inceliyor ve yasalara uygunluk söz konusu ise onay geliyor. Yalnız köy içi binalarda değil, genel yapımlarda da fen ve sağlık uyumluluğu aranıyor bu detay çok önemli, bunu belirtiyoruz çünkü birçok kişinin bu detaylardan haberi yok! Köy içi yerleşimde sınırı aşmadıktan sonra muhtarlıktan ve valilikten izin almak ve binanın yapımına başlamak zorlu bir süreci beraberinde getirmiyor diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz