Köye Nasıl Ev Yapılır?

 

Kendi köyünde arsa sahibi olan ya da şehir hayatının karmaşasından sıkılarak kendilerini köy hayatının sakinliğine bırakmak isteyen kişilerin köy evi yapma imkânları bulunmaktadır. Peki, köye nasıl ev yapılır ve bunun için nereden izin alınması gerekir?

 

Köye Ev Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Yasal Prosedür Nedir?

 

 

Bu prosedürün belirlenmesi için uygulanacak olan yöntemler evin yapılacağı arsanın köy yerleşik alanı sınırları içerisinde olup olmadığına bağlı olarak belirlenmelidir. Köy sınırları içerisinde kalan arsalarda yapılacak olan inşaatın köy ihtiyar heyeti tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Yine inşaatın mutlaka sağlık ve fen kurallarına uygun olarak yapılması şartı bulunmaktadır. Yine bu inşaatların parsel genişliği en az 10.000 metre parsel derinlikleri ise en az 20.000 metre olmalıdır. Taban alanı kat sayısı için ise en az yüzde 50 sınırı uygulanmaktadır.

 

Köy içi Köy Dışı Kavramları

 

Köy arazilerine yapılaşma yapmak için Köy içi ve Köy dışı olarak 2 yöntem ile karşılaşılma durumu var.

Yönetmelik ile belirlenen alanlar içerisinde Belediye ve Mücavir alan  sınırı dışında olan köyler ve mezraların yerleşik alanda uygulanacak Esasa göre,

Köy ve mezraların cami, köy konağı gibi köy ortak yapıları ile köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlar tarafından, yapımı tarihinde yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine uygun olarak inşa edilmiş yapıların toplu olarak bulunduğu yerlerde mevcut binaların en dışta olanlarının dış kenarlarından geçirilen çizginin içinde kalan alan köy yerleşik (meskun) alanını tanımlarken; bu çizgi ile 100 m. dışından geçirilecek olan, valiliklerce tespit edilerek il idare kurulunca karara bağlanan sınırın içinde kalan alan köy yerleşik alanı civarını tanımlıyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz